Genç kadınlarda sağlık okuryazarlığının sağlık anksiyetesi üzerine etkisi
The effect of health literacy on health anxiety inyoung women
  1. Tez No: 892654
  2. Yazar: NURGÜL KALE BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Çalışmamız genç kadın bireylerin sağlık okuryazarlığının sağlık anksiyetesine etkisini incelemektedir. Sağlık okuryazarlığının sağlık anksiyetesi üzerindeki rolünü ve bu ilişkinin sağlık sonuçlarına olan etkilerini değerlendirmek hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Şişli Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran, 18-45 yaş arası 245 kadın popülasyona yüz yüze anket şeklinde uygulanmıştır. Anketimiz katılımcıların 13 soruluk sosyodemografik bilgileri,14 soruluk Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği ve 18 soruluk Sağlık Anksiyetesi Ölçeği'nden oluşan toplam 45 sorudan oluşmaktadır. Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği'nden alınan puan arttıkça sağlık okuryazarlığı düzeyi artmaktadır. Sağlık Anksiyetesi Ölçeği'nde yüksek puan yüksek düzeyde sağlık anksiyetesini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: Our study examines the effect of health literacy on health anxiety in young women. We aimed to evaluate the role of health literacy on health anxiety and the effects of this relationship on health outcomes. PATIENTS AND METHODS: Our study was applied as a face-to-face questionnaire to 245 women aged 18-45 years who applied to Istanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Şişli Education Family Health Center. Our questionnaire consisted of a total of 45 questions including 13 questions on sociodemographic information, 14 questions on Health Literacy Scale and 18 questions on Health Anxiety Scale. The higher the score obtained from the Health Literacy Scale, the higher the level of health literacy. A high score on the Health Anxiety Scale indicates a high level of health anxiety.