Sustainable fashion in Türkiye: perspectives and insights from consumers and marketers
Türkiye'de sürdürülebilir moda: Tüketici ve pazarlamacıların perspektifleri ve anlayışlar
  1. Tez No: 893550
  2. Yazar: MOHANNAD SHEHNEH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OMAR KACHKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Sürdürülebilirlik, son yirmi-otuz yıl içerisinde kirliliği ve dünya kaynaklarının sürekli tükenmesini ele alma konusunda önemli bir endişe kaynağı olarak ortaya çıkmıştır. Dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, sürdürülebilir ve yeşil prosedürlere yatırım yapma konusunda küresel ve yerel yönetişim baskılarıyla, gündemlerine sürdürülebilir hedefler koymuştur. Gezegen üzerinde en çok olumsuz etkiye sahip olma konusunda petrol endüstrisini ardından ikinci gelen moda endüstrisinin de, bu olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla sürdürülebilir uygulamalara geçişi talep edilmektedir. Tekstil üretiminin tüm aşamaları, yüksek düzeyde su tüketimi ve zararlı kimyasalların bertarafı gibi çevresel tehlikelerin kaynağıdır. Öte yandan araştırmalar, tüketime, özellikle de hızlı moda trendlerinin yaygınlaşması ile birlikte ortaya çıkan ve çevresel ve sosyal risklere yol açan ucuz giysilerin tüketim ve imhasının artışına vurgu yapmaktadır. Moda endüstrisinde önemli bir oyuncu olan Türkiye, bu araştırmanın bağlamı olarak seçilmiştir. Sürdürülebilir moda literatürü ve planlı davranış teorisinden yararlanan bu araştırma hem moda markaları hem de tüketicilerden elde edilen kavrayış ile Türkiye'deki sürdürülebilir modanın bir incelemesini sağlamaktadır. Çalışma, keşfedici sıralı bir tasarıma sahip karma yöntem yaklaşımını kullanmaktadır. Ülkede moda alanında uzman kişilerle görüşmeler yapılarak nitel bir aşama kullanılmıştır. Veriler tematik analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz için anket formu ve yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak nicel bir aşama izlenmiştir. Bulgular, planlı davranış teorisinin faktörlerinin sürdürülebilir moda satın alma yönelimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Nitel ve nicel verilerin birleştirilmesi ile araştırma, ülkedeki sürdürülebilir modanın durumu hakkında önemli bilgiler sağlamaktadır. Çalışma, sürdürülebilir modanın markalar ve tüketiciler tarafından anlaşılma şeklindeki bazı yanlış anlamaları ve tutarsızlıkları vurgulamaktadır. Ayrıca yeşil aklamayı markalar arasında yaygın bir uygulama olarak tanımlamaktadır. Bilgi eksikliği, yanlış bilgilendirme, yüksek maliyet, güven eksikliği gibi satın alma niyetlerini caydırabilecek bazı önemli zorluklar da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last few decades, sustainability has emerged as an essential concern in addressing pollution and the continuous depletion of the earth's resources. Pressured by global and local governance to invest in sustainable and green procedures, businesses worldwide have placed sustainable goals in their agendas. Due to its significant contribution to pollution, which comes second after the oil industry, the fashion industry has been demanded to adhere to sustainable measures to lessen its negative footprint on the planet. All the stages of textile production are sources of environmental hazards, such as high levels of water consumption and harmful chemical disposal. On the other hand, research has called for attention to consumption, especially with the prevalence of fast fashion trends, which have increased the consumption and disposal of cheap clothes, resulting in environmental and social risks. Being a significant player in the fashion industry, Türkiye was chosen as the context of this research. This research investigates sustainable fashion in Türkiye by bringing insights from fashion brands and consumers. It draws on the literature on sustainable fashion and the theory of planned behavior. The study utilizes a mixed-method approach with an exploratory sequential design. A qualitative phase was used by interviews with experts in the country's fashion industry. The data was analyzed using a thematic analysis. A survey questionnaire followed a quantitative phase, and structural equation modeling was conducted for the study. Findings display that the factors of the theory of planned behavior have an essential impact on the intention to purchase sustainable fashion. By combining qualitative and quantitative data, the research provides significant insights into the sustainable fashion situation in the country. The study highlights misunderstandings and discrepancies in how brands and consumers understand sustainable fashion. It also identifies greenwashing as a common practice among brands. Some significant challenges that may discourage purchase intentions were also identified, such as lack of information, misinformation, high cost, and lack of trust.