Tasarım temelli etkinliklerin okul öncesi çocukların bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisi
The effect of design-based activities on pre-school children's computational thinking skills
  1. Tez No: 893947
  2. Yazar: FATMA AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERMİN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı tasarım temelli etkinliklerin BİD becerilerine etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini İstanbul İli Bağcılar ilçesine bağlı bağımsız iki anaokulundan bulunan sınıflar oluşturmaktadır. Araştırmada aynı sosyoekonomik bölgeden okul seçilmiş olup, deney ve kontrol grupları tesadüfi örneklem yolu ile farklı okullardan birer sınıf olacak biçimde seçilmiştir. Dokuz kız, onbir erkek kontrol grubu, 10 kız, 9 erkek deney grubu olmak üzere toplam 39 okul öncesi eğitime devam eden 5 yaşında çocuk araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Relkin ve Bers (2021) tarafından geliştirlen ve Metin, Başaran, Yıldırım-Seheryeli, Relkin ve Kalyenci (2023) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Erken Çocukluk Döneminde Bilgi İşlemsel Düşünme Ölçeği-TechCheck-K”kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından gelişimsel olarak uygun, okul öncesi eğitim programı ile bütünleşik olan“Tasarım Temelli Etkinlik Programı”hazırlanmıştır. Etkinlikler araştırmacı tarafından haftada üç gün olmak üzere sekiz hafta deney grubuna uygulanmış ve kontrol grubu normal eğitim programına devam etmiştir. Verilerin analizinde, verilerin normal dağılım gösterdiği, gruplardaki çocukların normal dağılım gösterdiği durumlardaki karşılaştırmalar için ilişkili ölçümlerde t testi hesaplanmış, normal dağılım göstermediği karşılaştırmalarda ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Çalışmada test güvenilirliği iki seçenekli sonuçlar için incelenen KR-20 güvenilirlik katsayısı ile incelenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre hazırlanan tasarım temelli etkinliklerin BİD becerilerine anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur, ancak cinsiyete bağlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the effect of design-based activities on computational thinking skills. The study sample consists of classrooms from two independent kindergartens in Istanbul, Bağcılar. In the study, a school from the same socioeconomic region was selected, and the experimental and control groups were selected by random sampling as one class from different schools. A total of 39 5-year-old children attending preschool education, nine girls, 11 boys in the control group, and ten girls and nine boys in the experimental group, formed the research sample. The“Computational Thinking Scale in Early Childhood TechCheck-K,”which was developed by Relkin and Bers (2021) and adapted into Turkish by Metin, Başaran, Yıldırım-Seheryeli, Relkin, and Kalyenci (2023), was used as a data collection tool in the research. The“Design Based Activity Program,”which is developmentally appropriate and integrated with the preschool education program, was prepared by the researcher. The activities applied researcher to the experimental group three days a week for eight weeks, and the control group continued the normal education program. It was found that design-based activities prepared according to the findings of the study had a significant effect on computational thinking skills, but no gender-related differences were found.