Ortaca ilçesinde (Muğla) corine verileri kullanılarak arazi kullanımındaki değişimlerin belirlenmesi (1990-2018)
Determination of changes in land use using cori̇ne data in Ortaca district (Muğla) (1990-2018)
- Tez No: 893969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT UNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Ortaca ilçesinde 1990-2018 yılları arasında doğal ortam-insan arasındaki etkileşim sonucunda arazi örtüsünde meydana gelen değişimlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda CORİNE Arazi Örtüsü Sınıflandırma yöntemi kullanımıyla mevcut arazi örtüsü tespit edilerek arazi kullanımına yönelik öneriler sunulmuştur. Çalışmada 1990- 2000-2006-2012-2018 tarihli Çevresel Bilgilerin Koordinasyonu (CORİNE) verilerinden faydalanılmıştır. Elde edilen veriler ArcGIS 10.8 programında işlenmiş ve 1990, 2000, 2006, 2012 ve 2018 yıllarına ait arazi örtüsü/kullanım haritaları üretilerek zaman içerisinde meydana gelen değişimler ortaya konulmuştur. Sonuç olarak yapay alanlarda, tarımsal alanlarda ve su kütlelerinde bir artış yaşanırken sulak alanlarda, orman ve yarı doğal alanlarda bir azalma olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda arazinin potansiyeli dikkate alınarak doğal ortama zarar vermeden geleceğe yönelik kullanımını ön planda tutacak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the changes in land cover in Ortaca district between 1990-2018 as a result of the interaction between the natural environment and human beings. For this purpose, the current land cover was determined by using the CORINE Land Cover Classification method and recommendations for land use were presented. Coordination of Environmental Information (CORINE) data dated 1990-2000-2006-2012-2018 were utilized in the study. The data obtained were processed in ArcGIS 10.8 program and land cover/use maps for 1990, 2000, 2006, 2012 and 2018 were produced and the changes that occurred over time were revealed. As a result, it was determined that there was an increase in artificial areas, agricultural areas and water bodies, while there was a decrease in wetlands, forest and seminatural areas. In line with the results obtained, recommendations were presented to prioritize the future use of the land without harming the natural environment, taking into account the potential of the land.