Anasınıfına devam eden çocukların duygusal zekâ düzeyleri ile yaratıcılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between emotional intelligence levels and creativity of children attending preschool
  1. Tez No: 894214
  2. Yazar: PELİN YAĞMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL GİZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma, anasınıfına devam eden çocukların duygusal zekâ düzeyleri ile yaratıcılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma nicel bir çalışma olup, duygusal zekâ düzeyleri ile yaratıcılıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesi için genel tarama modelinden ilişkisel (korelasyonel) tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verilerini toplamak için“Sullivan Çocuklar için Duygusal Zekâ Ölçeği”ve“Torrance Yaratıcı Düşünce Testi Şekilsel A Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Mersin ili merkez ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı resmi okullardaki anasınıflarına devam eden 223 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmanın sonucunda; çocukların duygusal zekâ toplam puanları ile çocuğun yaşı, kardeş sayısı, doğum sırası okul öncesine devam süresi, annenin ve babanın yaşı, annenin ve babanın öğrenim düzeyi, ailenin aylık geliri, anne ve babaya göre algılanan ebeveyn tutumu değişkenlerinin farklılığa neden olduğu belirlenmiştir. Çocukların yaratıcılık toplam puanları ile çocuğun yaşı, kardeş sayısı, doğum sırası okul öncesine devam süresi, annenin ve babanın yaşı, annenin ve babanın öğrenim düzeyi, ailenin aylık geliri, anne ve babaya göre algılanan ebeveyn tutumu değişkenlerinin farklılığa neden olduğu belirlenmiştir. Yaratıcılık toplam puanı ile duygusal zekâ ölçeği alt boyutları arasında hikâyeler testi puanı arasında zayıf bir ilişki; yüzler, anlama ve yönetme testi puanları arasında yüksek düzeyde, pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Duygusal zekâ toplam puan ile yaratıcılık alt boyutları arasında akıcılık, zenginleştirme, erken kapamaya direnç puanı ile orta düzeyde pozitif yönlü, orijinallik ve başlıkların soyutluğu puanı ile zayıf düzeyde pozitif yönlü, yaratıcı kuvvetler listesi puanı ile yüksek düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. Duygusal zekâ düzeyi ile yaratıcılık arasında ise çok yüksek düzeyde, pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between emotional intelligence levels and creativity of children attending kindergarten. The research is a quantitative study, and a correlational screening model from the general screening model was used to determine the relationship between emotional intelligence levels and creativity.“Sullivan Emotional Intelligence Scale for Children”and“Torrance Creative Thinking Test Form A”were used to collect the data of the study. The sample of the research consists of 223 children attending kindergarten classes in official schools affiliated with the Ministry of National Education (MEB) in the central districts of Mersin province in the 2022-2023 academic year. As a result of the research; It was determined that the total emotional intelligence scores of the children and the variables of the child's age, number of siblings, birth order, duration of preschool attendance, age of the mother and father, education level of the mother and father, monthly income of the family, and perceived parental attitude towards the mother and father caused the difference. It was determined that the total creativity scores of the children and the variables of the child's age, number of siblings, birth order, duration of preschool attendance, age of the mother and father, education level of the mother and father, monthly income of the family, and perceived parental attitude towards the mother and father caused the difference. There is a weak relationship between the creativity total score and the stories test score between the sub-dimensions of the emotional intelligence scale; There is a high, positive and statistically significant relationship between faces, comprehension and management test scores. There is a moderately positive relationship between the emotional intelligence total score and the creativity sub-dimensions with the fluency, enrichment, resistance to early closure scores, a weakly positive relationship with the originality and abstractness of titles scores, and a highly positive relationship with the creative strengths list score. A very high, positive and statistically significant relationship was found between the level of emotional intelligence and creativity.