EFL learners' perceptions of peer feedback and peer feedback practices in writing lessons
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yazma derslerinde akran geri bildirimi hakkındaki algıları ve uygulamaları
  1. Tez No: 894917
  2. Yazar: ÖZLEM CEREN TÜTÜNCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM KOBAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yazma derslerinde akran geri bildirimi uygulamalarına ve algılarına ilişkin bir içgörü sağlamaktır. Daha spesifik olmak gerekirse, bu çalışma, öğrencilerin akran geri bildiriminde bulurken ve alırken, oluşturdukları etkileşim kalıplarını, geri bildirim tercihlerini ve akran geri bildirimi algılarını incelemeyi amaçlamıştır. Veriler, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde hazırlık sınıfında okuyan 16 öğrenciden toplanmıştır. Öğrencilerden üç akademik paragraf yazmaları istenmiştir. Katılımcılar her paragraf için farklı bir öğrenciyle eşleştirilmişlerdir ve paragraflarını partnerleriyle değiştirmişlerdir. Ardından partnerleriyle Microsoft Teams üzerinden çevrimiçi bir toplantı düzenleyip birbirlerine geri bildirimde bulunmuşlardır. Görüşmeler kayıt altına alınarak araştırmacı ile paylaşılmıştır. Daha sonra, öğrenciler akran geri bildirimlerini dikkate alarak paragraflarını gözden geçirmişlerdir. Paragraflarındaki değişiklikleri ancak geri bildirimi yararlı ve gerekli bulduklarında yapmışlardır. Son olarak, öğrencilere akran geri bildirimi algıları hakkında üç soruluk bir anket verilmiştir. Kayıtlar, öğrencilerin etkileşim örüntülerini anlamak için Storch'un (2002) teorik çerçevesine göre analiz edilmiştir. Geri bildirim, Liu ve Sadler'in (2003) kategorizasyonuna göre alan, tür ve nitelik açısından da kategorize edilmiştir. Katılımcıların birinci ve ikinci taslakları karşılaştırılarak akranlarından aldıkları geri bildirimleri ne oranda düzeltmelerinde kullandıkları da araştırılmıştır. Son olarak, katılımcıların ankete verdikleri cevaplar Tematik Analiz (TA) kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, en yaygın kalıbın uzman/deneyimsiz olduğunu ve en az yaygın olanın baskın/baskın ve baskın/deneyimsiz olduğunu göstermiştir. Öğrenciler, farklı bir öğrenciyle eşleştirildiklerinde etkileşim örüntülerini değiştirme eğilimi göstermişlerdir. Geri bildirim sınıflandırması, katılımcıların en çok değerlendirmeye yönelik (evaluative) yorumları tercih ettiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, lokal ve global yorumların neredeyse eşit oranda kullanıldığı saptanmıştır. Revizyona yönelik yorumların, revizyona yönelik olmayan yorumların neredeyse iki katı olduğu bulunmuştur. Birinci ve ikinci taslakların karşılaştırılması, öğrencilerin akran geribildiriminin neredeyse dörtte üçünü uyguladığını göstermiştir. Son olarak, yanıtların TA'sı, öğrencilerin çoğunluğunun akran geri bildirim uygulamalarını olumlu bulduklarını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın, yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin hem geri bildirim sağlayıcısı hem de alıcısı olarak akran geri bildirimi tercihlerine ve algılarına ışık tuttuğuna inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to provide an insight into EFL learners' practices and perceptions of peer feedback in EFL writing lessons. To be more specific, this study aimed to examine interaction patterns learners form while exchanging peer feedback, learners' feedback preferences, and their perceptions of peer feedback. The data were collected from 16 prep class students at a state university in Türkiye. They were asked to write three academic paragraphs. They were paired with a different student for each paragraph feedback session and exchanged their paragraphs. Then they held an online meeting on Microsoft Teams with their partner and exchanged feedback. The meetings were recorded and shared with the researcher. Next, the students revised their paragraphs considering the peer feedback. They made the changes on their paragraphs only if they found the feedback useful and necessary. Finally, the students were given a three-question questionnaire about their perceptions of peer feedback. The recordings were analyzed to understand the students' interaction patterns according to Storch's (2002) framework. Feedback was also categorized in terms of area, type, and nature according to Liu and Sadler's (2003) categorization of classifying comments. The implementation rate was also investigated by comparing the participants' first and second drafts. Finally, the participants' answers to the questionnaire were analyzed using Thematic Analysis (TA). The results showed that the most common pattern was expert/novice, and the least common one was dominant/dominant and dominant/novice. The learners tended to change their individual pattern when they were paired with another student. Feedback categorization revealed that the participants preferred evaluative comments most. In addition, local and global comments were almost equally distributed. Revision-oriented comments were almost twice as much as non-revision-oriented comments. The comparison of the first and second drafts showed that the learners implemented almost three quarters of the peer feedback. Finally, TA of the answers revealed that the majority of the learners were positive about the peer feedback practices. This study is believed to shed light on EFL learners' preferences and perceptions of peer feedback both as a feedback provider and receiver.