Bazı Schiff baz bileşiklerinin moleküler yapılarının, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin deneysel ve teorik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the molecular structures, physical and chemical properties of some Schiff base compounds using experimental and theoretical methods
  1. Tez No: 895064
  2. Yazar: AHMET BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, Schiff bazlarından türetilmiş C13H8Br2FNO (I) ve C14H11BrFNO2 (II) organik moleküllerinin, tek kristal X-ışını yapı çözümlemeleri ve teorik hesaplama yöntemi ile elde edilen çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. X-ışını kırınımı analizi, kristallerin geometrik parametrelerini ve bu parametrelerin moleküller arası ve molekül içi etkileşimlere nasıl yansıdığını ayrıntılı olarak ortaya koymuştur. Bu analizler, kristal yapılarının üç boyutlu düzenini ve bu düzenin kimyasal ve fiziksel özellikleri üzerindeki etkilerini anlamamıza olanak tanımıştır. Teorik çalışmalar, Gaussian 09W ve Crystal Explorer 21.5 paket programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu programlar aracılığıyla, incelenen moleküllerin en kararlı geometrilerini belirlemek amacıyla yoğunluk fonksiyonel teorisi ve Hartree-Fock yöntemlerine dayanan geometri optimizasyonları yapılmıştır. Ayrıca, moleküllerin moleküler elektrostatik potansiyel yüzeyleri, en yüksek dolu moleküler orbital ve en düşük boş moleküler orbital analizleri gerçekleştirilmiştir. Ek olarak, Hirshfeld yüzey analizleri ile moleküller arası etkileşimlerin doğası ve gücü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, various physical and chemical properties of C13H8Br2FNO (I) ve C14H11BrFNO2 (II) organic molecules derived from Schiff bases, obtained by single crystal X-ray structure analysis and theoretical calculation method, were examined in detail. X-ray diffraction analysis has revealed in detail the geometric parameters of the crystals and how these parameters are reflected in intermolecular and intramolecular interactions. These analyzes have allowed us to understand the three-dimensional arrangement of crystal structures and the effects of this arrangement on their chemical and physical properties. Theoretical studies were carried out using Gaussian 09W and CrystalExplorer21.5 package programs. Through these programs, geometry optimizations based on the density functional theory and Hartree-Fock methods were made in order to determine the most stable geometries of the molecules examined. Additionally, molecular electrostatic potential surfaces, highest occupied molecular orbital and lowest unoccupied molecular orbital analyzes of the molecules were carried out. These analyzes allowed us to understand the reactivity and stability properties of the molecules in detail. Additionally, the nature and strength of intermolecular interactions were examined by Hirshfeld surface analysis.