Mitral kapak cerrahi girişiminde transseptal atriyotomi ile konvansiyonel sol atriyotominin erken ve uzun dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of early and long-term results of transseptal atriotomy and conventional left atriotomy in mitral valve surgery
  1. Tez No: 896358
  2. Yazar: DENİZ GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM TOKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş ve Amaç: Mitral kapağa başarılı bir operasyon yapabilmek için iyi bir cerrahi görüş ve erişim sağlanması gerekir. Konvansiyonel sol atriyotomi (SA) ile kıyaslandığında süperiyor transseptal atriyotomi (TSA) mitral kapağa daha iyi bir erişim ve görüş imkanı sağladığı düşünülmesine karşın, aritmilere sebep olabileceği endişesi ile cerrahlar tarafından tercih edilmemektedir. Çalışmamızda süperiyor transseptal atriyotomi ve konvansiyonel sol atriyotomi ile opere edilen hastaların erken ve uzun dönem sonuçlarının karşılaştırılması hedeflendi. Materyal ve Metod: SBÜ Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas ve Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Ocak2010 ile Şubat2014 arasında mitral kapak operasyonu olan 215 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi (Grup-TSA 105 vs. Grup-SA 110). Süperiyor transseptal atriyotomi ile opere edilen 105 hasta ile konvansiyonel sol atriyotomi uygulanan hastalardan randomize olarak seçilen 110 hastanın ortalama 5 yıllık takip verileri analiz edildi. Bulgular: Hastaların ortalama takip süresi 53,9±23,2 (0-85) aydı. Preoperatif veriler analiz edildiğinde iki grup arasında demografik ve ekokardiyografik verilerde farklılık saptanmadı. Preoperatif ritm dağılımı iki grup arasında benzerdi (p>0,05). Hastaların %36,7'sine izole mitral kapak girişimi %63,3'üne komkomitan cerrahi prosedür uygulanmıştı ve gruplar arasında farklılık yoktu (p>0,05). Erken dönemde sinüs ritm kaybı %25,7 idi ve gruplar arasında fark saptanmadı (Grup-TSA %30,3 vs. Grup-SA %18,6 p=0,1 OR 1,9). Erken dönem morbidite oranları benzer olarak bulundu. Takip sonu mortalite oranları benzer olarak bulundu (%20 Grup-TSA vs. %20,9 Grup-SA p=0,9 HR=1 (0,6-1,8 95%CI.)). İki grup arasında sağkalım açısından farklılık saptanmadı (log. rank=0,9 Grup-TSA 70,8 vs. Grup SA 69,6 ay). Sonuç: Konvansiyonel sol atriyotomi ile kıyaslandığında süperiyor transseptal atriyotominin hastalarda ek bir komplikasyona yol açmadığı ve sağ kalımı olumsuz etkilemediği saptandı. Her iki yöntemin de etkin ve efektif olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: A good surgical view and access should be provided to make a successful operation of the mitral valve. Compared with conventional left atriotomy (SA), superior transseptal atriotomy (TSA) is not preferred by surgeons with the concern that the mitral valve may cause arrhythmias despite possibility of better access and visibility. Our study aimed to compare the early and long-term results of superior transseptal atriotomy and conventional left atriotomy. Material and Method: Between October2010 and February2014, 215 patients with mitral valve operation were retrospectively reviewed (Grup-TSA 105 vs. Grup-SA 110). 105 patients who underwent superior transseptal approach and 110 patients who were randomly selected from conventional left atriotomy patients were analyzed for a mean follow-up of 5 years. Results: The mean duration of follow-up was 53.9 ± 23.2 (0-85) months. When preoperative data were analyzed, there was no significant difference in demographic and echocardiographic data between the two groups. Preoperative rhythm distribution was similar between the two groups (p>0.05). 36,7% of the patients had isolated mitral valve intervention, 63,3% of patients had undergone concomitant surgical procedure, and there was no difference between the groups (p>0.05). In the early postoperative period, sinus rhythm loss was 25.7% and there was no difference between the groups (Group-TSA 30,3% vs. Group-SA 18,6% p = 0,1 OR 1,9). Early morbidity rates and the mortality rates at follow-up were similar (20% Group-TSA vs. 20,9% Group-SA p = 0.9 HR = 1 (0.6-1.8% CI.)). There was no significant difference in survivals between the two groups (log. rank=0,9 Grup-TSA 70,8 vs. Grup SA 69,6 months). Conclusion: Compared to conventional left atriotomy, superior transseptal atriotomine did not lead to additional complication in patients and did not adversely affect survival. Both methods are feasible and can be used effectively.