Muhasebe eğitiminde e-öğrenme çözümlerinin kullanılmasının öğrenme üzerindeki etkilerine ilişkin görüşler üzerine bir araştırma
A research on the opinions on the effects of using e-learning solutions on learning in accounting education
- Tez No: 896895
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM SARIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışma ile muhasebe eğitiminde e-öğrenme çözümleri kullanılmasına ilişkin katılımcı görüşleri incelenerek, muhasebe eğitiminde e-öğrenme çözümleri kullanılmasına ilişkin yeni uygulamaların, çalışmaların yapılması ve bu konuda yeni çalışmalar yapacak olanlara fikirler vermesi açısından literatüre katkı sağlanması beklenmektedir.Bu amaç doğrultusunda anket uygulanmış ve muhasebe eğitiminde e-öğrenme çözümleri kullanılmasına ilişkin görüşlerin neler olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırmanın anakütlesini ülkemizde yükseköğrenim kurumlarında muhasebe eğitimi alan, muhasebe eğitimi almış ve mezun olmuş bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise çevrimiçi ankete katılan 486 kişi oluşturmuştur. Elde edilen veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiş olup, katılımcıların demografik özelliklerinin ve ankete verdikleri cevapların incelenmesinde frekans ve yüzde analizi, ölçeklerden elde edilen puanların yorumlanmasında ortalama ve standart sapma değerleri verilmiştir. Verilerin normal dağılması sonucu 2'li gruplar arasındaki farklılıkların incelenmesi için parametrik analiz tekniklerinden Bağımsız Örneklem T-testi, 2'den fazla gruplar arasındaki farklılıkların incelenmesi için Tek Yönlü Anova analizi yapılmış ve bazılarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to the literature by examining participant views regarding the use of e-learning solutions in accounting education, exploring new applications and studies in this area, and providing insights to those embarking on new research initiatives. To achieve this goal, a survey was conducted to investigate opinions on the use of e-learning solutions in accounting education.The target population of the research consists of individuals who have received accounting education at higher education institutions in our country, including current students and graduates. The sample of the study comprised 486 participants who completed an online survey. Data were analyzed using SPSS 26.0 software. Frequency and percentage analysis were used to examine participants' demographic characteristics and their responses to the survey. Mean and standard deviation values were provided for interpreting scores obtained from scales. Parametric analysis techniques such as Independent Samples T-test were used to examine differences between two groups when data met the assumptions of normal distribution, while One-Way ANOVA was employed to examine differences among more than two groups, revealing significant differences in some cases.