Yeni Türkiye Devleti'nin bayıdırlık politikası 1920-1933
New Turkey policy of nafia ministry between 1920-1933
- Tez No: 89997
- Danışmanlar: PROF. İHSAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
I YÜKSEK LİSANS TEZÖZÜ YENİ TÜRKİYE DEVLETİNİN BAYINDIRLIK POLİTİKASI 1920-1933. Faik Alkan Türkiye Cumhuriyet' i Tarihi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1999. Danışman: Prof. Dr. İhsan Güneş. Ülkelerin gelişmişlik düzeyinin en belirgin göstergesi bayındırlık alanında yapılan çalışmalarla ölçülür. Türkiye' de bayındırlık alanındaki gelişmeler sistemli olarak 1870 yılında Nafîa Nezareti' nin kurulması ile başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğunda Nafia Nezareti, ülkenin altyapısını geliştirme yönünde çalışmalarda bulunmuş ise de bunda başarılı olduğu söylenemez. Yeni Türkiye Devleti, Ulusal Mücadele Döneminden itibaren Nafîa Vekaletine önem verilmiştir. Savaş sonunda ülkenin kalkınmasında önemli rol üstlenecek olan Nafia Vekaletinin politikaları bundan dolayı önem kazanmıştır. Yeni Türkiye Devletinin 1920- 1933 tarihleri arasında baymdırhk politikaları çağdaş, gelişmiş ve bağımsız bir ülkenin oluşturulması yönündedir. Tezin temel amacı, Nafia Vekaletinin 1920 ile 1933 dönemindeki çalışmaları ile Osmanlı İmparatorluğu ile Türkiye Cumhuriyet' i arasındaki kökten farklılaşmayı belirlemek olduğu gibi, günümüz Türkiye' sinin temel sorununu oluşturan altyapı sorununa ışık tutmaktır. Bu çalışmada geniş bir kapsama sahip olan konu karayolları, demiryolları ve limanlan ele alarak daraltılmıştır. Yeni Türkiye Devletinin 1920 ile 1933 arasındaki Nafia politikalarının ele alındığı bu çalışmadan çıkarılacak temel sonuç şudur: Yeni Türk Devleti, kısa zaman içerisinde, kıt olanaklarla ulaşım altyapısını çözerek, ülkede dünya ekonomisi ile bütünleşen bir pazar yaratmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT. The civilization levels of countries are understood by their works on the road and bridge maintanance and construction. These works have begun by the establisment of Nafia Ministry in 1870. New Turkey State has given a special importance to Nafia Ministry from National Struggle reign becouse it was known that constitution of national economy and defense is directly due to the succes in application of the policy applied by Nafia Ministry. The aim of this theory was to study the works on on the road and bridge maintanance and construction department of Nafia Ministry between 1920-1933 and to make obvious the radical difference between Ottoman Empire and Turkey State as well. The road and bridge maintanance and construction services, railways and ports that cover a huge field has narrowed in this study. The main result we infer from this study in which the road and bridge maintanance and construction policy was studied between 1920 and 1933 is below: The policy of the road and bridge maintanance and construction applied in that reign was the result of the wish to create markets unified in the country and assciated with the world. Especially after the declaration of Republic, the investments that form the nucleus of the road and bridge maintanance and constituion, has heavily increased on railways, too. Railways policy has even reached to the remote places of the country by changing into new policy of the government. i