Büyüklenmeci ve kırılgan narsisizmin bağlanma, mentalizasyon ve duygu düzenleme güçlüğü ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship between relationship between grandiose and vulnerable narcisism attachment mentalization and emotion regulation difficulty
- Tez No: 900528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmada büyüklenmeci ve kırılgan narsisizmin bağlanma, mentalizasyon ve duygu düzenleme güçlüğü ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Yansıtıcı İşleyiş ve Mentalizasyon Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Kısa Formu kullanılmıştır. Büyüklenmeci narsisizm, güvensiz bağlanma stilleri, mentalizasyon eksikliği, hipomentalizasyon ve duygu düzenleme güçlüğü ile pozitif ilişkili hipermentalizasyon ile negatif korelasyon bulunmuştur. Kırılgan narsisizm, güvenli bağlanma ve hipermentalizasyon arasında negatif korelasyon bulunurken güvensiz bağlanma stilleri, mentalizasyon eksikliği, hipomentalizasyon ve duygu düzenleme güçlüğü arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Regresyon analizi sonucunda büyüklenmeci narsisizm mentalizasyon eksikliği, hipomentalizasyon, güvenli bağlanma, DDGÖ-dürtü değişkenleri tarafından pozitif yönde yordandığı; kırılgan narsisizmin mentalizasyon eksikliği, hipomentalizasyon, güvenli bağlanma, DDGÖ-dürtü değişkenleri tarafından pozitif yönde yordandığı bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, çalışmadaki değişkenlerin büyüklenmeci ve kırılgan narsisizm'in gelişiminde ve sürdürülmesinde etkili olduğu düşünülmekte ve mevcut değişkenlerin narsisizme müdahalede incelenmesi ve göz önünde bulundurulması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship of grandiose and vulnerable narcissism with attachment, mentalization and emotion regulation difficulties. The sample of the study consists of 384 people between the ages of 18-60. Of the participants, 277 (72.1%) were female and 107 (27.9%) were male. The average age of the participants was 30.42 (N=10.84). Demographic information form, Five Factor Narcissism Scale Short Form Relationship Scale Questionnaire, Reflective Functioning and Mentalization Scale, Emotion Regulation Difficulty Short Form were used as data collection tools. Grandiose narcissism, insecure attachment styles, lack of mentalization, hypomentalization and difficulty in emotion regulation were positively correlated with hypermentalization and negatively correlated. While there was a negative correlation between vulnerable narcissism, secure attachment and hypermentalization, a positive correlation was found between insecure attachment styles, lack of mentalization, hypomentalization and difficulty in emotion regulation. As a result of the regression analysis, grandiose narcissism was positively predicted by mentalization deficiency, hypomentalization, secure attachment, ERD-impulse variables; It was found that fragile narcissism was positively predicted by mentalization deficiency, hypomentalization, secure attachment, and ERD-impulse variables. In line with the results obtained, it is thought that the variables in the study are effective in the development and maintenance of grandiose and vulnerable narcissism, and it is thought that the existing variables should be examined and considered in the intervention of narcissim.