İş tatmininin çalışanın sürdürülebilir performansı üzerindeki etkisinde yenilik ikliminin aracılık rolü
The mediation role of innovation climate in the effect of job satisfaction on sustainable performance of employees
- Tez No: 901265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Global kaynaklara erişimin kolaylaşması ile birlikte organizasyonlar, benzer kaynak ve imkânları kullanarak daha fazla çıktı elde ederek rekabet koşullarında öne çıkmayı amaçlamaktadırlar. Bu durumda işgörenlerin performansı oldukça önem kazanmıştır. Organizasyonlar, iş görenlerin performans artışını sağlamak için iş tatmin duygularını en yüksek seviyede ve sürdürülebilir kılarak, maksimum fayda elde etmeyi amaçlamaktadırlar. Bu amaç doğrultusunda birçok yenilikçi teknik ve yöntemler geliştirilmiştir. Bu araştırmanın amacı, Türkiyede sağlık sektöründe çalışan sağlık çalışanlarının iş tatmin düzeylerinin sürdürülebilir performansları üzerindeki etkisinde yenilik ikliminin aracılık rolünün etkisini saptamaktır. Bunlara ek olarak sağlık çalışanlarının iş tatminlerinin ve sürdürülebilir performansları ile yenilik iklimi alt boyutları olan kaynak sağlama, yeniliği destekleme ve yeniliği engelleme olan ilişkilerinin de incelenmesi amaçlanmıştır. Türkiye'deki sağlık sektöründe çalışan 411 kişiye anket uygulanarak evreni temsil edilmesi amaçlanmıştır. Ölçeklere güvenirlilik ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmasını takiben hedef analizlere geçmeden önce normallik varsayımları kontrol edilmiştir. Bu varsayımlar Kolmogorov-Smirnov istatistik değerlerinin kıyaslanması, çarpıklık basıklık değerleri, değişim katsayısı ve q-q plot grafiklerinin yorumlanması ile analizlere parametrik testlerle devam edilmiştir. Yapılan analizler incelendiği zaman iş tatmininin çalışanın sürdürülebilir performansı üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu, iş tatmininin yenilik iklimi üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu, yenilik ikliminin çalışanın sürdürülebilir performansı üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu ve iş tatminin çalışanın sürdürülebilir performansı üzerindeki etkisinde yenilik ikliminin aracılık rolü oynadığı saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda yenilik ikliminin sağladığı pozitif etkiler saptanmış olup, bu konuda sağlık sektöründe görev yapan yönetici veya çalışanlara yenilik iklimi hususunda yapılacak teşvikler için bu çalışmanın olumlu anlamda etki edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With easier access to global resources, organizational structures have created tight competition conditions in order to obtain more output by using similar resources and opportunities. In order to make a difference in this competition, organizations have to need more creative, effective and efficient business ideas. In order to increase the performance of the employees, organizations aim to keep their job satisfaction at the highest level and to ensure that they continue to be motivated, and many techniques and methods have been developed to achieve this benefit. The purpose of this research is to determine the mediating role of innovation climate in the effect of job satisfaction levels of healthcare professionals working in the healthcare sector in our country on their sustainable performance. In addition, the job satisfaction and sustainable performance of healthcare professionals and their relationships with the innovation climate sub-dimensions of providing resources, supporting innovation and inhibiting innovation were also examined. It was aimed to represent the universe by applying a survey to 411 people working in the health sector in Turkey. Following factor and confidence analyzes on the scales, normality assumptions were checked before proceeding with the target analyses. The analyzes were continued with parametric tests by comparing these assumptions, Kolmogorov-Smirnov statistical values, skewness kurtosis values, coefficient of variation and interpretation of q-q plot graphs. When the analyzes are examined, it is seen that job satisfaction has a positive effect on the sustainable performance of the employee, job satisfaction has a positive effect on the innovation climate , and innovation climate has a positive effect on the sustainable performance of the employee and it was determined that the innovation climate played a mediating role in the effect of job satisfaction on the sustainable performance of the employee. In line with the analysis, the positive effects of the innovation climate have been determined, and it is thought that this study will have a positive impact on the incentives to be given to managers or employees working in the health sector regarding the innovation climate.