12. sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde kutu oyunları kullanımının öğrenci başarısı ve tutumuna etkisi
12th grade T.R. Revolution History and Ataturkism course: The effect of using box games on student achievement and attitude
  1. Tez No: 901303
  2. Yazar: SENEM BAYINDIR UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kutu oyunlarının eğitimdeki rolü ve önemi, tarih derslerinde soyut kavramların somutlaştırılmasında ve öğrencilerin dersle olan ilgisinin artırılmasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada, 12. Sınıf“Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük”dersinde kutu oyunlarının öğrenci başarısı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma yöntemi olarak yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini, Çanakkale'deki Ayvacık Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Ayvacık Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 12. Sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Örneklem, rastgele seçilen ve deney ile kontrol gruplarına eşit sayıda dağıtılan öğrencilerden meydana gelmiştir. Veri toplama araçları olarak“T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Akademik Başarı Testi”ve“T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Sonuçlar, kutu oyunlarıyla desteklenen öğretim yöntemlerinin, öğrencilerin akademik başarılarını anlamlı bir şekilde artırmadığını, ancak derse yönelik tutumlarında olumlu bir değişim yarattığını ortaya koymuştur. Deney grubu öğrencilerinin tutum puanlarında, öntest ve sontest arasında kayda değer bir artış görülmüştür. Sevgi, ilgi ve önem alt boyutlarında da benzer bulgular elde edilmiştir. Bu araştırmanın bulguları, eğitimde oyun tabanlı yaklaşımların öğrencilerin derslere yönelik tutumlarında olumlu bir etki yaratabileceğini, ancak bu tür yaklaşımların akademik başarıyı artırma konusunda tek başına yeterli olmadığını göstermektedir. Kutu oyunlarının, öğrencilerin derse olan ilgisini ve motivasyonunu artırarak, öğrenme sürecini daha eğlenceli ve etkileşimli hale getirdiği anlaşılmaktadır. Ancak akademik başarıyı artırmak için, oyun tabanlı yöntemlerin yanı sıra, farklı öğretim stratejilerinin de devreye sokulması gerektiği düşünülmektedir. Bu durum, eğitimin çok yönlü ve çeşitlendirilmiş bir yaklaşımla ele alınmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Gelecek çalışmalar, bu tür yöntemlerin uzun vadeli etkilerini ve farklı derslerdeki uygulamalarını daha detaylı bir şekilde inceleyerek, eğitimde oyun tabanlı öğrenme yaklaşımlarının potansiyelini daha derinlemesine değerlendirebilir.
Özet (Çeviri)
The role and importance of board games in education has an important place in concretizing abstract concepts in history lessons and increasing students' interest in the course. In this study, the effect of board games on student achievement in 12th grade“Turkish Republic History of Revolution and Kemalism”course was investigated. A quasi-experimental design was used as the research method. The population of the study consisted of 12th grade students studying at Ayvacık Mehmet Akif Ersoy Vocational and Technical Anatolian High School and Ayvacık Anatolian High School in Çanakkale. The sample consisted of students randomly selected and distributed equally to the experimental and control groups.“Turkish Revolution History and Kemalism Course Academic Achievement Test”and“Attitude Scale towards Turkish Revolution History and Kemalism Course”were used as data collection tools. The results revealed that the teaching methods supported by board games did not significantly increase the academic achievement of the students, but created a positive change in their attitudes towards the course. There was a significant increase in the attitude scores of the experimental group students between the pretest and posttest. Similar findings were obtained in the sub-dimensions of love, interest and importance. The findings of this study suggest that game-based approaches in education can have a positive effect on students' attitudes towards courses, but such approaches alone may not be sufficient to increase academic achievement.