Risk faktörü olmayan asemptomatik çocuklardaki hipertansiyon sıklığı
Frequency of hypertension in asymptomatic children without risk factors
  1. Tez No: 901950
  2. Yazar: PELİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Risk Faktörü Olmayan Asemptomatik Çocuklardaki Hipertansiyon Sıklığı Amaç: Değişen beslenme alışkanlıkları ve artan ekran bağımlılığına bağlı sedanter yaşam tarzının, çocuklarda hipertansiyon sıklığını arttırmış olabileceğini düşünüyoruz. Bu amaçla, prospektif olarak yapılan 2 yıllık çalışmamızda asemptomatik ve hipertansiyon açısından herhangi bir risk faktörü bulunmayan 3-18 yaş arası çocuklardaki hipertansiyon sıklığı araştırıldı. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Genel Pediyatri polikliniğine başvuran 3-18 yaş arası ve hipertansiyon açısından bilinen risk faktörü olmayan çocuklar dâhil edilerek, 1 Ocak 2021 ile 1 Ocak 2022 yılları arasında ileriye dönük gerçekleştirildi. Olguların yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), kan basıncı persentili, anne-babada hipertansiyon, ailenin diğer fertlerinde hipertansiyon, anne-babada koroner hastalık (KAH), ailenin diğer fertlerinde KAH, anne-babada böbrek hastalığı, ailenin diğer fertlerinde böbrek hastalığı, anne-babada obezite ve ailenin diğer fertlerinde obezite öyküsü kaydedildi. Analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 yazılım programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 468 çocuğun 48'inde (%10,3) prehipertansiyon, 71'inde (%15,2) evre 1 HT ve 33'ünde (%7,1) evre 2 HT saptandı. Çalışma grubumuzdaki total HT sıklığı %32,5 olarak hesaplandı. Hipertansiyon saptanan grubun yaş ortalaması 9,1±4,1 yıl, saptanmayan grubun ise 9,9±4,2 yıl idi (P₌0,044).
Özet (Çeviri)
Frequency of hypertensıon ın asymptomatıc chıldren wıthout rısk factors Purpose: We think that changing dietary habits and sedentary lifestyle due to increased screen addiction may have increased the frequency of hypertension in children. For this purpose, the frequency of hypertension in children aged 3-18 years, who were asymptomatic and had no risk factors for hypertension, was investigated in our 2-year study which is doness prospectively. Material and Methods: This study was carried out prospectively between January 1, 2021 and January 1, 2022, including children aged 3-18 years, who applied to the General Pediatrics Polyclinic of the Inonu University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics and without any known risk factors for hypertension. Age, gender, body mass index (BMI), blood pressure percentile, hypertension in parents, hypertension in other members of the family, coronary disease in parents (CAD), CAD in other family members, kidney disease in parents, kidney disease in parents (CAD), CAD in other family members, kidney disease in parents, kidney disease in other family members disease, obesity in parents, and obesity in other family members were recorded. Analyzes were performed using software programs SPSS 22 (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL). Results: It was detected that, out of the 468 patients included in the study, 48 (10.3%) of them had prehypertension, 71 (15.2%) of them had stage 1 HT, and 33 (7.1%) of them had stage 2 HT. The total HT frequency in our study group was calculated as 32.5%. The mean age of the group which is detected with hypertension was 9.1±4.1 years, and the group which is not detected with hypertension was 9.9±4.2 years (P₌0,044).