Exploring the relationship between 21st century skills and uncertainty management skills of efl learners
Yabancı dil olarak ingilizce öğrenenlerde 21. yüzyıl becerileri ve belirsizlik yönetimi becerileri arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 901969
  2. Yazar: DİLARA GÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN DAĞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
21. yüzyılın gelişi herkes için yeni beceriler için uzmanlık gerektirdi. Öğrencilere bu becerileri kazandırabilmemiz için yabancı dil müfredatı geçen senelerde değiştirilmiştir. Bu beceriler ayrıca hem öğretmenlerde hem de öğrencilerde belirsizliğe sebep olmuştur. Yabancı dil derslerinde yaşanan belirsizlikler bazı öğrenciler tarafından farklı yorumlanabileceği gibi bu yorumlamalar olumlu veya olumsuz olabilmektedir. Belirsiz durumların sonucunda yaşanan hisler bazen 21. yüzyıl becerilerinin gelişimini destekleyebilir veya önleyebilir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin güneydoğu bölgesinde bulunan bir lisedeki öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri ve belirsizlik yönetimi becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Veriler iki farklı anketin uygulanması ile toplanmış ve betimsel, çıkarımsal ve korelasyon testleriyle analiz edilmiştir. Bu testlerin sonuçları, yaşın öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri ve belirsizlik yönetimi becerilerinin belirlenmesinde temel bir faktör olduğunu göstermiştir. Testler ayrıca cinsiyetin 21. yüzyıl becerileri seviyesinde belirleyici bir faktör olmadığını, ancak öğrencilerin belirsizlik yönetimi seviyesi ve ne sıklıkla belirsizliği yönetmeye çalıştıklarını büyük ölçüde belirleyen bir faktör olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışma ayrıca 21. yüzyıl becerileri ve belirsizlik arasındaki bağlantının altını çizmiş ve bu iki değişkenin arasında güçlü bir ilişki olup birbirlerinden etkilendiklerini de göstermiştir.
Özet (Çeviri)
21st century's arrival has made important changes and necessitated the competency in new skills for everyone. In order to equip the students with 21st century skills, foreign language curriculum has been adjusted in the recent years. These skills have also caused a major uncertainty among the learners and teachers. Uncertain situations in foreign language classrooms may be interpreted differently by some students and sometimes these interpretations may be positive or negative. Emotions caused as a result of uncertain situations can support or hinder the language learning process and the development of 21st century skills unless they are managed properly. The goal of this study was to investigate relationship between the skill levels of 21st century and uncertainty management levels of high school foreign language learners in a school located in southeast region of Turkey. The data was collected with the application of two separate surveys and analyzed through descriptive, inferential and correlational tests. The results of these tests indicated that age is one of the key factors to determine the students' levels of 21st century skills and uncertainty management. It was also revealed that gender was not a determining factor in the students' 21st century skills. However, it affected the uncertainty management levels and frequency of the students managing their experiences of uncertainty greatly. The study also shed light upon the link between 21st century skills and uncertainty and showed that these two variables have a strong relationship and affected one another greatly.