Kadın çalışanların cam tavan sendromuyla ilgili görüşlerinin araştırılması: Bir Kamu kurumu örneği
Investigation of female employees opinions regarding the glass ceiling syndrome: An Example of pubic i̇nstitution
- Tez No: 902465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sanayi devrimi sonrası çalışma hayatına katılan kadın sayısı artmıştır. Ancak; kadınların yönetici pozisyonlarında olması gereken orana ulaşamaması bugün dikkat çeken bir araştırma konusu olmaktadır. Toplumsal cinsiyet ayrımının işe alımdan üst yönetim kademelerine kadar devam ettiği ve bu durumun kadınların kariyer gelişimini engellediği vurgulanmaktadır. Literatürde kadınların kariyer yapmalarının önündeki bu engeller cam tavan sendromu olarak açıklanır. Cam tavan sendromu: Kadınların iş hayatında üst düzey kademelere yükselmesini engelleyen görünmez bariyerler olarak tanımlanmaktadır. Bu konuda yapılan çeşitli çalışmalarda, genel olarak engellerin bireysel, toplumsal ve örgütsel nedenlerle ilişkilendirildiği ifade edilmektedir. Bu çalışmada cam tavan sendromu ve cam tavan sendromuyla ilişkili kavramların teorik açıklaması yapılmıştır. Bu konuda literatürde yapılan çalışmalar incelenmiş bazı kuruluşların yayınladığı istatistiklerle çalışma desteklenmiştir. Yapılan çalışmalar, kadınların erkeklere oranla daha az iş hayatına dâhil oldukları ve daha düşük oranda yönetim kademlerinde oldukları anlaşılmıştır. Bu çalışmada Ağrı ve Muş illerinin Aile ve Sosyal Hizmetler il Müdürlüklerinde 15 çalışan kadınla nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniğiyle yarı yapılandırılmış sorulara cevap aranmıştır. Verilen cevaplar frekans ve yüzde analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda kadın çalışanların önünde ailevi nedenler, toplumsal önyargılar, cam tavan, cinsiyetçi bakış açıları, erkek yöneticilerin tutumları gibi faktörler olduğu saptanmıştır. Görüş ve önerilerini değerlendirmek maksadıyla yapılan bu çalışmaya göre kariyerin önündeki engellerden kurtulmak için çeşitli yasal düzenlemeler yapılması, farkındalığın oluşturulması, daha demokratik yönetim tarzını benimseyen kişilerin üst pozisyonda görevlendirilmesi tavsiye edilebilir. Ayrıca kadın çalışanların yönetici olmaları konusunda desteklenip cesaretlendirilmesi ve kadınların iş gücüne katılımının teşvik edilmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Following the Industrial Revolution, women's participation in the workforce rose. One of the most fascinating research topics of our day is the fact that women still fall short of the required ratio in managerial positions. It is underlined that women's job advancement is hampered by gender discrimination, which persists from recruiting through senior management. The glass ceiling syndrome is used in literature to explain these barriers to women's career advancement. The term“glass ceiling syndrome”refers to the imperceptible obstacles that keep women from getting to senior positions. Obstacles are typically linked to organizational, social, and individual factors, according to a number of research on the topic. A theoretical explication of the glass ceiling syndrome and its associated notions has been presented. The research under review demonstrated that women have lower executive positions and are less active in business than men. The literature was reviewed for studies on this topic, and the study was bolstered by data released by certain organizations. In this study, 15 working women in the Family and Social Services Provincial Directorates of the provinces of Ağrı and Muş were interviewed in order to obtain responses to semi-structured questions utilizing one of the qualitative research methods. The frequency and percentage analysis methods were used to examine the provided responses. The data collected led to the discovery of a number of issues, including sexist viewpoints, glass ceilings, social prejudices, family obligations, and male bosses' views toward female employees. This study, which was conducted to assess their opinions and recommendations, found that in order to remove career barriers, a variety of legislative measures must be made, awareness must be raised, individuals who adopt a more democratic management style must be appointed to higher positions, female employees must be supported and encouraged to become managers, and women's participation in the workforce must be urged.