Günlük sıcaklık birikimi hesaplanarak farklı hıyar tiplerinde kademeli meyve hasat zamanlarının tohum kalite parametrelerine etkilerinin belirlenmesi
The effect of growing degree day on fruit harvest time for seed maturation using different cucumber genotypes
  1. Tez No: 902475
  2. Yazar: HASAN DOĞUKAN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN CEYHAN, PROF. DR. NEDİM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Areo Tohumculuk A.Ş.'ye ait Beith Alpha ve Silor hıyar tiplerinin ebeveyn materyalleri kullanılarak, bu genotiplerin tohum üretim süreçlerinin verimliliği araştırılmıştır. Beith Alpha ve Silor genotipleri için belirli GDD (Büyüme Derece Günleri) saat aralıklarında hasat yapılmasının çimlenme oranları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma, 2023 yılında Areo Tohumculuk Arge San. ve Dış. Tic. A.Ş.'nin otomasyon kontrollü seralarında gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, Beith Alpha genotipi için %95 çimlenme oranına ulaşmak amacıyla 816,55-953 GDD saat aralığında hasat yapılması gerekmektedir. Bu eşiğin altındaki hasatlar, çimlenme oranını ve fide gelişimini olumsuz etkilemiştir. Silor tipi genotiplerde ise %95 çimlenme oranına ulaşmak için gereken GDD saati eşiği 548,4 olarak belirlenmiştir. Silor genotipleri, daha kısa GDD süresinde uygun çimlenme oranlarına ulaşabilmiştir. Her iki genotipte de belirlenen GDD eşiğinin üzerindeki ek sürelerin çimlenme performansını artırmadığı gözlemlenmiştir. Tohum sayısındaki azalma ve çimlenme oranındaki artış arasındaki ilişki, endosperm ve embriyo gelişiminin GDD saati ile pozitif ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Beith Alpha genotipi, daha uzun GDD saat aralığında yüksek çimlenme oranlarına ulaşırken, Silor tipi genotiplerin daha kısa sürede benzer başarıyı gösterdiği bulunmuştur. Bu, farklı genotiplerin yetiştirme koşullarına ve çimlenme süreçlerine göre değişen ihtiyaçlarını vurgulamaktadır. Sonuç olarak, optimal tohum hasat zamanlamasının ve büyüme koşullarının dikkatle planlanmasının ticari verimliliği artıracağı ve hıyar tohum üretiminde kaliteyi artırmak için genotiplerin özel ihtiyaçlarının değerlendirilmesinin kritik olduğu anlaşılmıştır. Bu çalışma, hıyar tohum üretiminde çimlenme potansiyelinin maksimize edilmesi ve verimliliğin artırılması için önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, parental materials of Beith Alpha and Silor cucumber genotypes of Areo Seed Production A.Ş. were used to investigate the efficiency of seed production processes of these genotypes. The effects of harvesting at specific GDD (Growth Degree Days) time intervals on germination rates were evaluated for Beith Alpha and Silor genotypes. The study was conducted in 2023 by Areo Seed Production Arge San. ve Dış. Tic. A.Ş.'s automation-controlled greenhouses. According to the findings of the study, in order to reach 95% germination rate for Beith Alpha genotype, it is necessary to harvest between 816.55-953 GDD hours. Harvests below this threshold negatively affected the germination rate and seedling development. In Silor type genotypes, the GDD hour threshold required to reach 95% germination rate was determined as 548.4. Silor genotypes were able to reach appropriate germination rates at shorter GDD time. It was observed that additional times above the GDD threshold did not improve germination performance in both genotypes. The relationship between the decrease in seed number and the increase in germination rate revealed that endosperm and embryo development were positively correlated with GDD time. The Beith Alpha genotype achieved high germination rates at a longer GDD time interval, while the Silor type genotypes showed similar success at a shorter time interval. This highlights the varying needs of different genotypes with respect to growing conditions and germination processes. In conclusion, it was understood that careful planning of optimal seed harvest timing and growth conditions will increase commercial productivity and that it is critical to assess the specific needs of genotypes to improve quality in cucumber seed production. This study provides important information for maximizing germination potential and increasing productivity in cucumber seed production.