The effect of influencer marketing on purchase intention: A quantitative analysis about online buying behavior in Morocco
Sosyal etki (influencer) pazarlamanin satin alma yönelimine etkisi: Fas'ta çevirimiçi satin alma davranişinin nicel analizi
  1. Tez No: 902874
  2. Yazar: OUISSAL OUCHEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KADRİYE YURDABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, influencer'ların güvenilirliğinin, takip eden kitle ile benzerliğinin, takipçi kitlenin aşinalığının ve özgünlüğünün Faslı müşterilerin çevrimiçi satın alma davranışlarını bir arada etkilediğini iddia ediyor. 300 Faslı katılımcıyı içeren bir anket yapıldı. Bundan sonra, elde edilen cevaplar üzerinde kapsamlı bir inceleme ve yorumlama yapıldı. Bulgular, aşinalık, benzerlik, özgünlük ve güvenilirlik gibi etkileyici faktörlerin Fas çevrimiçi satın alma davranışı üzerindeki etkisine dair güçlü kanıtlar göstererek tüm varsayımları doğrulamaktadır. Özetle bu çalışma, Faslı tüketicilerin çevrimiçi satın alma davranışlarını şekillendirmede influencer pazarlamanın kritik işlevinin altını çiziyor. Bulgular, Faslı tüketicilerin çevrimiçi satın alma davranışlarını etkilemek isteyen pazarlamacılar için kritik önem taşır ve Fas pazarındaki etkileyici pazarlama stratejilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This article discovers the effect of influencer marketing on online buying behavior of Moroccan consumers, by studying 4 hypotheses attached to online buying behavior and its drivers. This study claims that the credibility, similarity, familiarity, and authenticity of influencers jointly impact the online buying behavior of Moroccan customers. A questionnaire involving 300 Moroccan participants was conducted. After that, a thorough interpretation was done on the answers. The results show strong proof of the impact of influencer factors such as familiarity, similarity, authenticity, and credibility on Moroccan online buying behavior. To summarize, this research underlines the important role of influencer marketing in forming Moroccan customers' online buying behavior. The results are relevant to the marketers wishing to influence Moroccan consumer online buying behavior and can help them improve their influencer marketing tactics in the Moroccan market.