Sürdürülebilirlik perspektifinden yeşil dürtme: Bir model önerisi
Green nudging from a sustainability perspective: A model proposal
  1. Tez No: 903583
  2. Yazar: BUSE BAHAR ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dürtme teorisi, bireylerin karar alma süreçleri üzerindeki açıklayıcı gücünden dolayı son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Ancak bu teori 2017 Nobel Ekonomi Ödülü ile ivme kazanmış bir konu olmasına rağmen işletme alanındaki yansımaları oldukça azdır. Bu araştırma, sürdürülebilirlik ve çevre dostu uygulamaların yaygınlaştırılmasında etkili bir strateji olarak yeşil dürtme davranışının iş ortamındaki ele alınışını ve çalışanların bu davranışı algılayışını incelemeyi, bu konuyla ilgili veriler sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada yeşil dürtme kavramının iş ortamında nasıl algılandığı incelenmiş ve veri toplama aracı olarak,“mülakat”ve yarı yapılandırılmış görüşme formu tercih edilmiştir. Araştırmada nitel analiz yöntemlerinden betimsel analiz kullanılmıştır. Analizlerin ve kodların sistematik bir şekilde belirlenmesi amacıyla MAXQDA programından destek alınmıştır. Çalışmada, farklı sektörlerde çalışan katılımcılar üzerinden iş ortamında yeşil dürtme davranışının betimsel analizi yapılmıştır. Stratejik Yaklaşımlar ve Duygusal Reaksiyonlar temelinde gruplandırılan 10 tema üzerinden veri analizi gerçekleştirilmiş, ardından yeşil dürtme davranışını ortaya çıkaran 4 faktör belirlenmiştir. Bu faktörler; Kurumsal Vizyon ve Değerler, Çalışan Katılımı, Farkındalık ve İzlenim Yönetimi olarak sıralanmıştır. Çalışma kapsamında, yeşil dürtme davranışının iş ortamında araç olarak kullanımının mümkün olduğu görülmüştür. Çalışma sonuçlarına göre, çalışan katılımının“işbirliği”temelinde“farkındalık”yarattığı ve çalışanların yeşil dürtme uygulamalarını benimseyerek davranış değişikliği gösterdiği görülmüştür. Bu durumun çalışanların“anlam bulma ve ”iyilik hali“ni pekiştirdiği ve yeşil imajı güçlendirerek hem çalışanların kişisel itibarını hem de işverenlerin kurumsal itibarını ”izlenim yönetimi" çerçevesinde güçlendirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nudge theory has gained great importance in recent years due to its explanatory power on individuals' decision-making processes. However, although this theory is a subject that has gained momentum with the 2017 Nobel Prize in Economics, its reflections in the field of business are quite low. This research aims to examine the handling of green nudge behavior in the business environment as an effective strategy in disseminating sustainability and environmentally friendly practices and employees' perception of this behavior, and to provide data on this subject. Qualitative research method was used in the research. In the study, how the concept of green nudge is perceived in the business environment was examined and“interview”and semi-structured interview form were preferred as data collection tools. Descriptive analysis which are qualitative analysis methods, were used in the research. Support was received from the MAXQDA program in order to determine the analyzes and codes systematically. In the study, a descriptive analysis of green nudge behavior in the workplace was conducted on participants working in different sectors. Data analysis was carried out on 10 themes grouped on the basis of Strategic Approaches and Emotional Reactions, and then 4 factors that revealed green nudge behavior were identified. These factors; They are listed as Corporate Vision and Values, Employee Participation, Awareness and Impression Management. Within the scope of the study, it was seen that it is possible to use green nudge behavior as a tool in the business environment. According to the study results, it was observed that employee participation created“awareness”on the basis of“collaboration”and employees showed behavioral changes by adopting green nudge practices. It has been determined that this situation reinforces the“meaning and well-being”of employees and strengthens the green image, strengthening both the personal reputation of employees and the corporate reputation of employers within the framework of“impression management”.