Analyzing the public opinion on AI: A comparative study of reddit discussions in English and Turkish
Yapay zeka konusunda kamuoyu görüşünün analizi: İngilizce ve Türkçe reddit tartişmalari üzerine karşilaştirmali bir çalişma
- Tez No: 904266
- Danışmanlar: PROF. DR. SENEM KUMOVA METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde yapay zekâ uygulamaları insan hayatında önemli bir yer edinmiştir. Yapay zekanın her geçen gün hayatımıza daha fazla girmesiyle birlikte insanların yapay zeka teknolojilerine adaptasyonu, kabulü ve yapay zeka hakkındaki düşüncelerinde farklılıklar görülmektedir. Bu farklılıklar bazen korku bazen de aşırı benimseme gibi uç noktalara gidebilmekte ve kamuoyunda yapay zekâ karşıtı söylemlere yol açabilmektedir. Bu görüş ayrılıklarının neden ve hangi konularda olduğunun belirlenmesi yapay zekânın gelişimi ve adaptasyonu için önemlidir. Bu tezde kamuoyu algısının tespiti için yapay zekâ alanında tartışılan konular, konular arasındaki tartışma yoğunluğunun karşılaştırılması, farklı konularda yapay zekâdan beklentilerin neler olduğu, yapay zekâ konusuna olumlu/olumsuz yaklaşan sosyal medya kullanıcı profilinin tespiti gibi konular üzerinde çalışılmıştır. Bu çalışma kapsamında listelenen konulardan yola çıkılarak 4 araştırma sorusu belirlenmiş; Reddit'ten İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki veri seti derlenmiştir. Araştırma soruları keşifsel veri analizi yöntemleri ile cevaplanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak Türkçe yorumların daha çok eğlence, siyaset ve din odaklı olduğu, İngilizce yorumların ise daha çok evrim, sanat, eğlence, evlilik ve sağlık alanlarında yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Hem Türkçe hem de İngilizce yorumların olumlu görüşler içerdiği görülmüştür. Türkçe ve İngilizce yorumların benzer içe dönüklük ve sezgi özelliklerine sahip olduğu, Türkçe yorumların İngilizce yorumlara göre daha fazla duygu özelliği taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, artificial intelligence applications have gained an important place in human life. With artificial intelligence entering our lives more and more every day, there are differences in people's adaptation, acceptance, and thoughts about artificial intelligence technologies. These differences can sometimes go to extremes, such as fear and sometimes excessive adoption, and can lead to anti-AI discourses in public opinion. It is important for the development and adaptation of artificial intelligence to determine why and on which issues these differences of opinion exist. In this thesis, for the determination of public perception, issues such as the topics discussed in the field of artificial intelligence, the comparison of the intensity of discussion between topics, what are the expectations from artificial intelligence on different topics, and the determination of the social media user profile approaching the subject of artificial intelligence positively/negatively were studied. Within the scope of this study, 4 research questions were determined based on listed issues; two datasets, English and Turkish, were compiled from Reddit. The research questions were tried to be answered by exploratory data analysis methods. As a result, it was found that Turkish comments were more focused on entertainment, politics, and religion, while English comments were more focused on evolution, art, entertainment, marriage, and healthcare fields. It was observed that both Turkish and English comments include positive opinions. Turkish and English comments had similar introvert and intuition characteristics, and Turkish comments had more feeling characteristics than English comments.