Genç kadın voleybolcularda farklı aktivasyon sonrası potansiyasyon uygulamalarının dikey sıçrama ve çeviklik performansına etkisi
The effect of different post-activation potential practices on vertical jump and agility performance in young women volleyball players
- Tez No: 905390
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA KOCAAĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı genç kadın voleybolcularda farklı aktivasyon sonrası potansiyasyon uygulamalarının dikey sıçrama ve çeviklik performansına etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmaya, 16-18 yaş arasında olan 12 sağlıklı kız sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma rastgele çapraz deney desenine göre tasarlanmıştır. Sporcular squat uygulama, voleybola özgü uygulama ve kontrol uygulaması olmak üzere rastgele üç gruba ayrılmışlardır. Katılımcılar uygulama gruplarına göre egzersizleri yaptıktan sonra dikey sıçrama ve çeviklik testlerini uygulamışlardır. Uygulamalar arası 48 saat ara verilerek gruplar yer değiştirmiş ve testler tekrar edilmiştir. Uygulamalar arası farkların araştırılması için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi testi kullanılmıştır. Tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizine göre dikey sıçrama değerlerinin uygulama etkisinde (F(2- 22)= 0,012; p= 0,988) ve çeviklik değerlerinin uygulama etkisinde (F(2-22)= 0,438; p= 0,651) istatiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak; ısınma sürecinde gerçekleştirilen farklı potansiyasyon uygulamalarının dikey sıçrama ve çeviklik performansına etkisi olmadığı görülmüştür. Fakat squat uygulaması sonrasında dikey sıçrama performansının diğer uygulamalara göre daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this was to investigate the effects of different post-activation potential practices on vertical jump and agility performance in young women volleyball players. Twelve healthy women athletes aged between 16-18 years volunteered to participate the study. The study was designed according to a randomized cross-over experimental design. The athletes were randomly divided into three treatments groups as squat treatments, volleyball-specific treatments, and control treatments. Participants were performed vertical jump and agility tests following the exercises according the treatments groups. Following the 48 hour interval between the treatments all groups were switched and the tests were repeated. One-way repeated measures ANOVA was used to investigate the differences between treatments groups. According to the one-way repeated measures ANOVA, no statistically significant differences were found in the treatments effect on vertical jump values (F(2,22)= 0.012; p= 0.988) and agility values (F(2,22)= 0.438; p= 0.651) (p>0.05). As a conclusion, it was observed that different potentiation practices performed during the warm-up process had no effect on vertical jump and agility performance. However, it was seen that the vertical jump performance was better after squat treatments compared to other treatments.