Campylobacter upsaliensis enfeksiyonunun düşük su sıcaklığında gökkuşağı alabalığı (oncorhynchus mykiss walbdum) kanının kimyasal özellikleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 90546
  2. Yazar: HAYATİ GÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
öz Bu çalışma; 18.03.1998-03.04.1998 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi balık hastalıkları laboratuvarında bulunan küvetlerde yapılmıştır. Düşük su sıcaklığında (5±1°C) oluşturulan Campylobacter tıpsaliensis enfeksiyonunun gökkuşağı alabalığı kanının kimyasal özelliklerinde meydana getirebildiği değişmeler incelenmiştir. Campylobacter upsaliensis bakterisinin düşük su sıcaklığında LD50 (Letal Doz5o)'u 7.79x10" olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out in the tanks of the laboratory of fish diseases at Fisheries Faculty at Çanakkale Onsekiz Mart University between the dates of March 18th and April 3th, 1998. In the low water temperature (5±1°C) the variations formed in the chemical parameters offish blood were examined through Campylobacter upsaliensis infection together with the infection that was formed on rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). LD50 (Lethal Doseso) of Campylobacter upsaliensis was calculated as 7.79xl05 viable cells.