Hemşirelik beceri eğitiminde iki farklı öğretim yaklaşımının objektif performans, öz düzenlemeli öğrenme ve memnuniyete etkisi
The effect of helsted and peyton's teaching approaches on objective performance, self-regulated learning and satisfaction in nursing skills education
  1. Tez No: 905573
  2. Yazar: MERVE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Hemşirelik eğitimi, klinik becerilerin etkili bir şekilde öğretilmesini gerektirir. Geleneksel yöntemlerin yanı sıra yenilikçi yaklaşımların da kullanılması öğrenmeyi desteklemektedir. Bu çalışmanın amacı, üriner kateterizasyon beceri öğretiminde Peyton ve Halsted öğretim yöntemlerinin etkinliğini karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma, randomize kontrollü deneysel olarak, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında, Doğu Marmara bölgesindeki bir üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi hemşirelik bölümü birinci sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Toplam 217 öğrenci, girişim grubu (109) ve kontrol grubu (108) olarak belirlenmiştir. Girişim grubuna Peyton'un 4 adımlı yöntemi, kontrol grubuna ise Halsted yöntemi uygulanmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Klinik Hemşirelik Uygulamalarında Öz Düzenlemeli Öğrenme Ölçeği, Memnuniyet (VAS) Skalası, Üriner Kateterizasyon Bilgi Ön ve Son Testi, Üriner Kateterizasyon Beceri Kontrol Listesi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson ki-kare, Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. BULGULAR: Girişim grubunun yaş ortalaması 19,89±1,85, kontrol grubunun 20,05±2,22 olarak belirlenmiştir. Girişim grubunun bilgi test puanları 55,5'ten 77,7'ye yükselirken, kontrol grubunda 51,9'dan 65,2'ye çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: Nursing education requires the effective teaching of clinical skills. The use of innovative approaches alongside traditional methods supports learning. The aim of this study is to compare the effectiveness of the Peyton and Halsted teaching methods in teaching urinary catheterization skills. MATERIALS AND METHODS: The research was conducted as a randomized controlled trial with first-year nursing students in the Faculty of Health Sciences at a university in the Eastern Marmara region during the 2022-2023 academic year. Total of 217 students were divided into an intervention group (109) and control group (108). The intervention group received the Peyton's four-step method, while the control group was taught using the Halsted method. Data were collected using a Personal Information Form, Self-Regulated Learning Scale in Clinical Nursing Practices, Satisfaction (VAS) Scale, Pre- and Post-Test for Urinary Catheterization Knowledge, Urinary Catheterization Skill Checklist. Descriptive statistics, Pearson Chi-square, Mann-Whitney U, and Kruskal Wallis tests were used for data analysis. FINDINGS: The average age of the intervention group was 19.89±1.85, while the control group's average age was 20.05±2.22. The knowledge test scores of intervention group increased from 55.5 to 77.7, whereas the control group's scores increased from 51.9 to 65.2.