Tip 2 diyabet hastalarında diyabet süresi işitme kaybı ilişkisinin yüksek frekans odyometri ile değerlendirilmesi ve işitme sağlığı farkındalığının incelenmesi
Evaluation of the relationship between diabetes duration and hearing loss in Type 2 diabetes patients with high frequency audiometry and examination of hearing health awareness
  1. Tez No: 905574
  2. Yazar: RASİME ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Tip 2 diyabet hastalarında, diyabet süresi ile işitme kaybı arasında ilişki olup olmadığını yüksek frekans odyometri ile değerlendirmek ve işitme sağlığı farkındalığını belirleyebilmektir. Yöntemler: Çalışmamıza 18-65 yaş arası 50 Tip 2 Diyabet hastasının yanı sıra kontrol grubu olarak da 50 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Diyabet hastaları hastalık süresine göre ≤7 yıl ve >7 yıl alt gruplarına ayrılmıştır. Çalışmaya katılan tüm katılımcılara sorular araştırmacı tarafından sözlü olarak sorulup demografik bilgi formu doldurulmuştur. Odyolojik olarak saf ses odyometrisi, yüksek frekans odyometri ve timpanometri ölçümü yapılmıştır. İşitme sağlığı farkındalığı da anket kullanılarak belirlenmiştir. Bulgular: Tip 2 diyabetik hastalarda 500 Hz sağ kulak, 1000 Hz-14000 Hz tüm frekanslarda sağ ve sol kulak saf ses eşik ortalaması (SSEO) değerlerinin sağlıklı kontrollere kıyasla anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görülmüştür. Tip 2 Diyabetik hastalarda diyabet süresi ile 14000 Hz frekansta sol kulak SSEO değeri arasında pozitif yönde ve düşük şiddette (r = .309; p0.05). Sonuç: Tip 2 diyabetik hastalarda diyabet süresi ve işitme kaybı arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Tip 2 diyabetlilerde SSO normal sınırlarda olmasına karşı yüksek frekans odyometri SSEO değerlerinde belirgin düşme görülmektedir. Böylece yüksek frekans odyometrinin diyabetli hastalarda işitme kaybının erken dönem tespiti için önemli bir test aracı olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the relationship between diabetes duration and hearing loss in type 2 diabetic patients (DM) by high frequency audiometry and to determine hearing health awareness. Methods: Our study included 50 Type 2 Diabetes patients aged who were 18-65 years and 50 healthy individuals as the control group. Diabetes patients were divided into ≤7 years and >7 years subgroups according to disease duration. All participants were asked questions verbally by the researcher and demographic information form was filled out. Audiologically, pure tone audiometry, high frequency audiometry and tympanometry were measured. Hearing health awareness was also determined using a questionnaire. Results: Type 2 DM had significantly higher SSEO values in the right ear by 500 Hz and in the right and left ears at all frequencies between 1000 Hz-14000 Hz compared to healthy controls. Type 2 DM, a positive and low-severity (r = .309; p0.05). Conclusion: No significant association was observed between diabetes duration and hearing loss in type 2 diabetic patients. Although SSO is in normal limits in type 2 diabetics, there is significant decrease in high frequency audiometry SSEO values. Because of that conclusion, we say that high frequency audiometry is an important test tool for the early detection of hearing loss in patients with diabetes.