César Franck'ın Op.18 'Prélude, Fugue et Varıatıon' eserindeki döngüsel formun yapısal ve tematik etkileri
Structural and thematic effects of cyclic form in César Franck's Op.18 'Prélude, Fugue et Variation'
  1. Tez No: 958631
  2. Yazar: BAŞAK KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. SERLA BALKARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, besteci César Franck'ın Op.18 Prélude, Fugue et Variation başlıklı eserinin yapısını oluşturan döngüsel formun, eser üzerindeki etkisi incelenmektedir. Üç bölümden oluşan eserin bölümleri arasındaki tematik ilişkileri, dönüşüm teknikleri ve yapısal bağlantıları analiz edilmiştir. Temaların bölüm içi ve bölümler arası tekrarları, çeşitleme yapısıyla dönüştürülüşü, ritmik yapı ve armonik dizilimlerle birlikte değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında eserin org, piyano ve harmonyum versiyonları karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu karşılaştırmada, her bir versiyondaki teknik gereklilikler, tınısal farklılıklar ve uygulanan yazım teknikleri incelenmiştir. Söz konusu versiyonlar üzerinden döngüsel yapının uygulama biçimleri ve bunun icra sürecine etkileri ortaya konulmuştur. Eserin kontrapuntal özellikleri, fugue bölümünün biçimsel yapısı ve tematik materyalin bu bölümdeki kullanımı ayrıntılı biçimde incelenmiş; ardından variation bölümünde temanın önceki bölümlerle olan ilişkisi yapısal düzlemde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak bu tez, döngüsel formun söz konusu eserde nasıl uygulandığını, bu uygulamanın yapısal tutarlılık ve tematik bütünlük açısından ne şekilde işlev gördüğünü nesnel olarak ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the structural function of cyclic form in César Franck's Op.18 Prélude, Fugue et Variation. The work consists of three sections, and the analysis focuses on thematic relationships, transformation techniques, and structural continuity among these parts. The recurrence and variation of thematic material within and across movements are analyzed alongside rhythmic organization and harmonic progressions. The study also provides a comparative analysis of the organ, piano, and harmonium versions of the work. These versions are evaluated in terms of their technical requirements, timbral characteristics, and compositional strategies. The implementation of cyclic form in each version and its implications for performance are discussed. The contrapuntal characteristics of the work, particularly in the fugue section, are examined in detail. The use of thematic material in this section is analyzed in relation to the preceding prélude, and its further transformation in the variation section is assessed from a structural perspective. As a result, the thesis objectively demonstrates how cyclic form is employed in the work and how it contributes to structural coherence and thematic unity. The findings are based on score analysis and version-based comparison, supported by established analytical methods within the field of music theory.