The development of leadership concept in pre-adolescent children and adolescents within the framework of developmental intergroup theory
Gelişimsel gruplararası kuramı çerçevesinde ergenlik öncesi çocuklarda ve ergenlerde liderlik kavramı gelişimi
  1. Tez No: 906240
  2. Yazar: ÖMER KÜLHANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKFIRAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu tez, Gelişimsel Gruplararası Kuram (GGK) ve Sosyal Kimlik Kuramı Liderlik (SKKL) perspektifinden, ergenlik öncesi çocuklarda ve ergenlerde liderlik kavramlarının gelişimini incelemektedir. Karma yöntemler kullanarak, çalışma 8-13 yaş arası iki grup çocuk akran grupları içinde liderliği nasıl algıladıklarını ve uyguladıklarını araştırmaktadır. 382 öğrenciden elde edilen açık uçlu anketlerin nitel analizi, çocukların liderlik niteliklerine ilişkin öznel anlayışlarını incelemiştir. Öğretmen değerlendirmelerinin (N=255) faktör analizi, SKKL boyutlarına dayalı liderlik özelliklerini değerlendirmiştir. Üstel rastgele ağ modelleri (ÜRAM) kullanan sosyal ağ analizi, 11 sınıftaki (N=140) liderlik davranışlarının sınıf içi ilişkiler üzerindeki etkisini incelemiştir. Bulgular, 8 yaşındaki çocukların SKKL yapılarıyla uyumlu, kapsamlı bir liderlik anlayışı sergilediğini ortaya koymuştur. Liderlik algıları yaşla birlikte daha sofistike hale gelmiş, adalet, kapsayıcılık ve sosyal etkiyi vurgulamıştır. ÜRAM, bireysel liderlik davranışlarının ve liderlik benzerliğinin, özellikle ilkokul düzey sınıflarda daha güçlü etkilerle, ilişkileri önemli ölçüde yordadığını göstermiştir. Meta-analiz, sınıflar arasında liderlik davranışlarının sosyal ağ, bağlantılar üzerinde tutarlı olumlu etkilerini göstermiştir. Bütünleşik teorik ve metodolojik çerçeve, çocukluk dönemi liderlik gelişimine yeni bakış açıları sunmaktadır. Bulgular, erken yaşlardan itibaren olumlu liderliği teşvik etmek ve gruplararası önyargıları azaltmak için önemli çıkarımlar sunmaktadır. Sınırlılıklar ve gelecekteki araştırma yönleri tartışılmıştır. Bu sınırlılıklara rağmen, bu çalışma çocukluk döneminde sosyal kimlik, grup dinamikleri, sosyal ağlar ve liderlik gelişimi arasındaki karmaşık etkileşimi daha iyi anlamaya çalışan gelecekteki araştırmalara zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the development of leadership concepts in preadolescent children and adolescents through the lens of Developmental Intergroup Theory (DIT) and the Social Identity Theory of Leadership (SIToL). Employing a mixed-methods approach, the study explores how two groups of children ages around 8 and around 13 perceive and enact leadership within their peer groups. Qualitative analysis of open-ended surveys from 382 students investigated children's subjective understanding of leadership qualities. Factor analysis of teacher ratings (N=255) assessed leadership traits based on SIToL dimensions. Social network analysis using exponential random graph models (ERGMs) examined the influence of leadership behaviours on classroom affiliative relationships across 11 classrooms (N=140). Findings revealed that children as young as 8 demonstrate a nuanced understanding of leadership aligned with SIToL constructs. Leadership perceptions became more sophisticated with age, emphasizing fairness, inclusivity, and social influence. ERGMs indicated that individual leadership behaviours and leadership homophily significantly predicted affiliative ties, with potentially stronger effects in earlier grades. Meta-analysis showed consistent positive effects of leadership behaviours on social affiliations across classrooms. The integrated theoretical and methodological framework provides novel insights into childhood leadership development. The findings have implications for fostering positive leadership and reducing intergroup biases from an early age. Limitations and future research directions are discussed. Despite the limitations, this study lays the groundwork for future research seeking to better understand the complex interplay of social identity, group dynamics, social networks, and leadership development in childhood.