Bankacılık sektörü özelinde sürdürülebilirlik raporlarının ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Assessment of sustainability reports and practices in the banking sector
- Tez No: 906733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YURTSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son yıllarda sürdürülebilirlik kavramının önemi hem insanlar, hem canlılar hem de çevre için gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır. Sürdürülebilirlik denilince ilk etapta akla her ne kadar bankalar gelmese de işletmelerin büyüme ve kalkınması noktasında bankalara ihtiyacı vardır. Bankalar temin ettikleri fonlar ile işletmelere doğrudan katkıda bulunmaktadır. Bankaların sürdürülebilirlik yönündeki tutumları, işletmelerin geleceğe dönük sürdürülebilir planlarını doğrudan etkileyecektir. Bankaların sürdürülebilir kalkınmaya destek olabilmesi için öncelikle güçlü bir finans sistemine sahip olması, ardından sürdürülebilir yatırımları desteklemesi gerekmektedir. Sürdürülebilir yatırımlar desteklenirken bankaların kendi içerisindeki çevresel ve sürdürülebilir politikalarının doğru bir şekilde hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında dördü özel banka, üçü kamu bankası olmak üzere toplamda yedi bankanın 2019-2023 yılları arasında resmi internet sitesinde yayımladıkları Entegre Faaliyet Raporlarında yer alan Çevresel Performans Tabloları/Çevresel Performans Göstergeleri/Ana Performans Göstergelerindeki sayısal veriler analiz edilerek bankaların sürdürülebilirlik noktasında hangi aşamada oldukları, son beş sene içerisinde nasıl bir gelişme gösterdikleri ve sürdürülebilirlik yolunda neler yapmaları gerektiği incelenmiştir. Enerji tüketimleri incelendiğinde genel olarak bütün bankalarda (KB3 hariç) kişi başı enerji tüketimi azalırken, enerji tüketiminin en fazla azaldığı bankalar yaklaşık %17, %15 ve %14 azalma ile sırasıyla ÖB1, KB1 ve ÖB3 bankaları olmuştur. Enerji tüketimine bağlı olarak karbon salınımında da azalmalar meydana gelmiştir. Özel bankalardaki ortalama karbon salınımı azalması %72 olarak belirlenirken, bu değer kamu bankalarında %36,5 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak enerji tüketiminin ve karbon salınımının azaltılmasında özel bankaların daha bilinçli davrandığı sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the importance of the concept of sustainability has begun to be understood better day by day for both people, living things and the environment. Although banks do not come to mind first when sustainability is mentioned, businesses need banks for their growth and development. Banks directly contribute to businesses with the funds they provide. Banks' attitudes towards sustainability will directly affect the future sustainable plans of businesses. In order for banks to support sustainable development, they must first have a strong financial system and then support sustainable investments. While supporting sustainable investments, banks' internal environmental and sustainable policies must be implemented correctly. In this thesis study, by analyzing the numerical data in the Environmental Performance Tables / Environmental Performance Indicators / Main Performance Indicators included in the Integrated Activity Reports published on the official website of seven banks, four of which are private banks and three of which are public banks, between 2019 and 2023, it was determined at what stage the banks are in terms of sustainability. It has also been examined how they have developed in five years and what they need to do towards sustainability. Upon examining energy consumption, it was observed that per capita energy consumption generally decreased across all banks (except KB3). The banks with the most significant reductions in energy consumption were ÖB1, KB1, and ÖB3, with decreases of approximately 17%, 15%, and 14%, respectively. Correspondingly, reductions in carbon emissions were also observed due to decreased energy consumption. The average reduction in carbon emissions among private banks was determined to be 72%, while this value was calculated as 36.5% for public banks. In conclusion, it can be inferred that private banks have demonstrated a more conscious approach in reducing energy consumption and carbon emissions