İş tatmini ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki; Adıyaman ili öğretmenleri üzerine bir uygulama
The relationship between job satisfaction and organizational commitment: An application upon the teachers in Adıyaman city
  1. Tez No: 375433
  2. Yazar: NAZİF DERE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ALKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İş tatmini kişinin işine karşı geliştirdiği tutum, değer ve beklentilerdir. Örgütsel bağlılık ise çalışanın örgütte yürekten bağlanması, sadakat göstermesi ve örgütle bütünleşmesidir. Mevcut çalışmada, Adıyaman ilinde kamu okullarında çalışan öğretmenlerin iş tatmini ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca bu çalışmada farklı demografik faktörlerin iş tatmini ve örgütsel bağlılık ile ilişkisi araştırılmıştır. Araştırmada çalışanların demografik faktörler, iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeylerini ölçen bir anket formu kullanılmıştır. 440 kişilik örneklem grubundan seçilen 432 adet anket kağıdının güvenilirlikleri test edilmiş ve anketlere SPSS 16. 0 paket programı ile T Testi, One way Anova (Tek Yönlü Varyans), Korelasyon, Faktör, Frekans ve Güvenilirlik gibi çeşitli analizler uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, iş tatmini ile örgütsel bağlılık arasında orta düzeyde pozitif yönde bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca demografik faktörlerin iş tatmini ve örgütsel bağlılık ile ilişkisi araştırılmış olup, iş tatmini ile eğitim kademesi arasında ilişki olduğu, İş tatmini ile yaş, cinsiyet, medeni durum, aylık ücret ve toplam çalışma süresi arasında herhangi bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Ayrıca Örgütsel bağlılık ile yaş ve cinsiyet arasında ilişki olduğu, medeni durum, ücret, eğitim kademesi ve toplam çalışma süresi arasında herhangi bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is one's approach, value and expectations towards his/her job. Organizational commitment is to be committed to one's job deeply from heart, to be loyal and to integrate with the job. In this study, the relationship between job satisfaction and organizational commitment has been examined. Furthermore, the relationship between demographic factors with job satisfaction and organizational commitment has been researched. A questionnaire measuring the workers' demographic factors, job satisfaction and organizational commitment levels has been used in the research. Reliability of 432 questionnaire forms out of 440 target group has been tested; and the questionnaires have been applied such different analyses like SPSS 16.0 package programme, T test, One Way Anova, Correlation, Factor, Frequency and Reliability. As a result of the research, a positively medium level relationship between job satisfaction and organizational commitment has been detected. Also the relationship between demographic factors and job satisfaction and organizational commitment has been researched and it has been seen that there is a relationship between job commitment and educational level; and that there isn't a relationship between job satisfaction and age, sex, marital status, wage and total working time. In addition, it has been seen that there is relationship between organizational commitment and age and sex while there isn't a relationship with marital status, wage, educational level and working time.