Video paylaşım sitesi youtube'a yüklenmiş olan ortodontik tedavi gören hastaların deneyimleri ile ilgili içeriklerin değerlendirilmesi
Evaluation of content related to the patient testimonials undergoing orthodontic treatment uploaded to the video sharing site youtube
  1. Tez No: 907261
  2. Yazar: DİLARA ODAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA MÜGE BAKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, internette halka açık bir bilgi kaynağı olan Youtube'da, geleneksel braketler, şeffaf plaklar ve lingual braketlerle ortodontik tedavi gören bireylerin deneyimleriyle ilgili paylaşılan içeriklerin incelenmesidir. Paylaşılan videolardan alınan ifadeler doğrultusunda videoların bilgilendiricilik düzeylerinde, bireylerin tedavi konforu ile ilgili ifadelerinde ve videolara yapılan yorumların duygu analizi aracılığıyla izleyici tepkilerinde 3 tedavi yöntemi için gruplar arasında fark olup olmadığını araştırmaktır. Tedavi yöntemlerine karşılık gelen“my braces experience”,“my Invisalign experience”ve“my lingual braces experience”anahtar kelimeleri YouTube'da aratılmıştır. Her bir grup için kriterleri karşılayan en çok izlenen 30 video seçilerek toplam 90 video elde edilmiştir. Her videonun bilgilendiricilik düzeyi puanı belirlenmiş, tek bir araştırıcı tarafından bireylerin tedavi konforuyla ilgili ifadeleri kaydedilmiş ve video yorumları duygu analizi yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz için Ki-kare testi, Kruskal Wallis H testi, Mann Whitney U testi ve Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 90 video internet kullanıcıları tarafından 13,1 milyon kez izlenmiştir. Videoların bilgilendiricilik düzeylerinde gruplar arasında fark bulunmamaktadır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to examine the content shared on YouTube related to patient testimonials undergoing orthodontic treatment with traditional braces, clear aligners, and lingual braces, and to investigate whether there are differences between the groups for the three treatment modalities in the educational value of the videos, in the testimonials related to individuals' treatment comfort, and in the emotional responses of viewers through sentiment analysis of the comments. The keywords“my braces experience,”“my Invisalign experience,”and“my lingual braces experience,”corresponding to the treatment modalities, were searched on YouTube.A total of 90 videos were selected, consisting of the 30 most viewed videos meeting the inclusion criteria for each group. The information completeness score of each video was determined, individuals' testimonials regarding treatment comfort were recorded by a single researcher, and video comments were analyzed using sentiment analysis software. Statistical analysis was conducted using the Chi-square test, Kruskal-Wallis H test, Mann-Whitney U test, and Pearson correlation test. The 90 videos included in the study garnered a total of 13.1 million views. No significant differences were found in the information completeness scores between the groups (p>0,05).