Üniversite öğrencilerinin yas yoğunluk düzeylerinin kişilik özellikleri bağlanma stilleri ve süregiden bağlar açısından incelenmesi
Investigation of grief intensity levels of university students in terms of personality traits attachment styles and continuing bonds
  1. Tez No: 907953
  2. Yazar: ZARİFE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin yas yoğunluk düzeylerinin kişilik özellikleri bağlanma stilleri ve süregiden bağlar açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada yordamaya dönük korelasyonel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 yıllarında Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde öğrenim gören ve ölüm nedeniyle sevdiği birini kaybeden 351 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcıların kartopu örnekleme yoluyla seçildiği çalışmanın veri toplama araçlarını, Teksas Düzeltilmiş Yas Ölçeği, Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi, Kişilerarası İlişkilerde Bağlanma Stilleri Ölçeği, Süregiden Bağlar Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu oluşturmaktadır. Verilerin analizi SPSS 26 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan ölçeklerin güvenirliği test etmek için Cronbach alfa katsayıları hesaplanmıştır. Değişkenlerin arasındaki ilişkilerin incelenmesi için Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı, yas yoğunluğunun ölümün ani veya beklendik olması ve ölüm şekline göre farklılaşıp farklılaşmadığına dair Bağımsız Örneklem T-Testi, söz konusu ortalamalardaki farkın anlamlı olup olmadığına ilişkin ANOVA analizi, kişilik özellikleri, bağlanma stilleri ve süregiden bağların yas yoğunluğunu yordamasına ilişkin çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda yas yoğunluğu, kişilik özellikleri, bağlanma stilleri ve süregiden bağlar arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bununla birlikte kişilik özellikleri, bağlanma stilleri ve süregiden bağların yas yoğunluğuna ait varyansın %43.4'ünü açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the grief intensity levels of university students in terms of personality traits, attachment styles and continuing bonds. A predictive correlational design was used in the research. The study group of the research consists of 351 university students who studied at various universities in Turkey in 2023-2024 and lost a loved one due to death. The data collection tools of the study, in which participants were selected through snowball sampling, were the Texas Revised Mourning Scale, the Adjective-Based Personality Test, the Attachment Styles in Interpersonal Relationships Scale, the Continuing Bonds Scale and the Personal Information Form prepared by the researcher. The analysis of the data was performed using the SPSS 26 package program. Cronbach's alpha coefficients were calculated to test the reliability of the scales used in the research. In order to examine the relationships between the variables, Pearson product of moments correlation coefficient, Independent Sample T-Test to determine whether the intensity of grief differs according to the sudden or expected death and the manner of death, ANOVA analysis to determine whether the difference in these means is significant, multiple linear regression analysis to predict grief intensity of personality traits, attachment styles and continuing bonds were applied. As a result of the research, significant relationships were found between grief intensity, personality traits, attachment styles and continuing bonds. At the same time; it was concluded that personality traits, attachment styles and continuing bonds explained 43.4% of the variance in grief intensity.