Çilek aromalı sütlerde farklı üretim koşullarının aroma bileşenleri ve duyusal özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different production conditions on flavour components and sensory properties in strawberry flavored milks
- Tez No: 908320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS ATALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Aroma ilavesiyle daha lezzetli hale gelen süt, her yaş grubundan insan tarafından tercih edilen bir üründür. Sütün aromalaştırılmasındaki amaç süte lezzet katmaktır. Aroma ilaveli süt ürünleri üretim prosesinde uygulanan ısıl işlemden dolayı aromanın tat profilini kaybetmeden, istenilen kalitede ürün üretmek amaçlanmaktadır. Araştırmada hem aromasız (çiğ süt) hem de aroma ilavesi yapılmış çiğ süt aroma bileşenlerinin ve duyusal özelliklerinin ısıl işlem ve yağ miktarına göre değişimleri incelenmiştir. Bu kapsamda iki farklı seviyede yağ içeriğine sahip (%3,9-%4 ve %3-%3,1) sütlere %0,1 ve %0,2 dozajında çilek aroması ilave edildikten sonra pastörizasyon (72°C-15 s) ve UHT (141°C-4 s) işlemleri uygulanmıştır. Hazırlanan örneklerin aroma bileşenlerindeki değişim GC-MS-SPME yöntemiyle, duyusal özelliklerindeki değişim ise QDA (Kantitatif Betimsel Analiz) yöntemiyle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Milk with enhanced flavor through the addition of flavour is a product preferred by people of all age groups. The purpose of adding flavoured to milk is to enhance its flavor. The objective of the production process of flavored milk products is to produce a product of the desired quality without losing its flavor profile due to the applied heat treatment. In this study, changes in flavor components and sensory properties of both unflavored (raw milk) and flavored raw milk were examined based on heat treatment and fat content. In this context, strawberry flavour was added at doses of 0.1% and 0.2% to milk with two different fat contents (3.9%-4% and 3%-3.1%), followed by pasteurization (72°C for 15 seconds) and UHT (141°C for 4 seconds) treatments. Changes in the flavor components of the prepared samples were determined by the GC-MS-SPME method, while changes in sensory properties were determined by the QDA (Quantitative Descriptive Analysis) method.