Taşınır teslimine ilişkin ilamların icrası
Enforcement proceeding with judgment for delivery of movable property
- Tez No: 908410
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İlamlı icra alacaklının konusu para veya paradan başka her türlü alacağının tahsili için başvurabileceği bir takip türüdür. İlamlı icra takibi başlatabilmek için alacaklının elinde bir ilam bulunması gerekir. İlamlı takibe dayanak teşkil edecek kararlar eda hükmü içeren nihai kararlardır. Bunun dışında İcra ve İflas Kanunu ile diğer kanunlarda sayılan ilam niteliğindeki belgelere dayanılarak da ilamlı icra takibi başlatılabilir. Taşınır teslimi gibi konusu paradan başka bir şey olan alacaklar yönünden ilamlı icra takibinin tercih edilmesi zorunludur. Taşınır teslimine ilişkin ilamların icrası kapsamında borçluya gönderilen icra emriyle yedi gün içerisinde taşınırı teslim etmesi veya icranın geri bırakılmasına ilişkin karar getirmesi aksi halde icraya devam edileceği ihtar edilir. Borçlunun taşınırı bu süre içerisinde teslim etmemesi halinde taşınır borçlunun elinden zorla alınır. Taşınırın borçlunun elinde bulunamaması halinde aynen teslim borcu taşınırın ilamda belirtilen bedelinin ödenmesine dönüşür. Taşınırın bedeli ilamda belirtilmemişse ve taraflar da bu konuda bir anlaşmaya varamazlarsa, taşınırın bedeli icra müdürü tarafından belirlenir. Bu bedelin ödenmesi halinde takip sona erer. Bu çalışmada konusu bir taşınırın teslimi olan ilam ve ilam niteliğindeki belgelere dayanılarak başlatılan takiplerin aşamaları ve bu kapsamda uygulamada yaşanan sıkıntılar Yargıtay kararları ile birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Enforcement proceeding with judgment, is a type of proceeding that the creditor may apply for the collection of all kinds of receivables other than money or money. In order to initiate a enforcement proceeding with judgment, the creditor must have a judgment. The decisions that will constitute the basis for the judgment enforcement proceedings are final decisions containing a judgment of execution. In addition, enforcement proceedings may also be initiated on the basis of documents in the nature of a judgment listed in the Enforcement and Bankruptcy Law and other laws. It is mandatory to prefer enforcement proceedings with writ of execution for receivables whose subject matter is something other than money, such as the delivery of movables. Within the scope of the execution of the judgments regarding the delivery of movables, the debtor is notified by the enforcement order sent to the debtor to deliver the movable within seven days or to bring a decision regarding the suspension of execution, otherwise the execution will continue. If the debtor fails to deliver the movable within this period, the movable shall be forcibly taken from the debtor. In the event that the movable cannot be found in the hands of the debtor, the obligation of delivery in kind shall be transformed into the payment of the price of the movable specified in the judgment. If the price of the movable is not specified in the judgment and the parties cannot reach an agreement on this issue, the price of the movable shall be determined by the executive director. If this price is paid, the enforcement proceedings shall be terminated. In this study, the stages of the proceedings initiated on the basis of a judgment and documents in the nature of a judgment, the subject of which is the delivery of a movable, and the problems experienced in practice within this scope are discussed together with the decisions of the Court of Cassation.