Obezitenin insan sperm fosfolipaz C zeta aktivasyonu üzerine etkisi
Effect of obesity on human sperm phospholipase C zeta activation
  1. Tez No: 908425
  2. Yazar: SERPİL SUDE YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Obezite erkeklerde düşük doğurganlık potansiyeli ile ilişkilidir. Artan visseral yağlanma, steroidogenezi ve spermatogenezi lokal ve periferik etkiler. Ca2+ salınımlarının,Fosfolipaz C-Zeta(PLC-Zeta) olarak adlandırılan sperme özgü bir PLC izoformunun oosit sitoplazmasına girişine izin veren, sperm oosit membran füzyonundan sonra tetiklendiği bilinmektedir. Obezite ve sperm parametreleri, obezite ve sperm DNA hasarı daha önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Amacımız obez ve obez olmayan erkeklerde sperm parametreleriyle birlikte sperm PLC-Zeta ekspresyon değişimini incelemektir. Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Androloji Laboratuvarına başvuran hastalardan onay alındıktan sonra hastaların demografik özellikleri sorgulandı. Çalışmaya dahil edilen hastalar iki gruba ayrıldı: Kontrol grubu: Obez olmayan Vücut Kitle İndeksi (BMI)
Özet (Çeviri)
Obesity is associated with low fertility potential in men. Increased visceral adiposity affects steroidogenesis and spermatogenesis locally and peripherally. Ca2+ oscillations are known to be triggered after sperm oocyte membrane fusion, which allows entry of a sperm-specific PLC isoform, termed PLC-Zeta, into the oocyte cytoplasm. Obesity and sperm parameters, and obesity and sperm DNA damage have been shown in previous studies. Our aim was to examine sperm PLC-Zeta expression changes in obese and non-obese men along with sperm parameters. After obtaining consent from the patients who came to Pamukkale University Hospital Andrology Laboratory, the demographic characteristics of the patients were questioned. The patients included in the study were divided into two groups: Control group: Non-obese patients (BMI