Sürdürülebilir eğitim ve çocuk kitapları
Sustainable education and children's books
  1. Tez No: 908863
  2. Yazar: BİLGE ÖZKİŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ÇELİK KORAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, çocuk kitaplarında sürdürülebilirlik temasının işlenişini araştırmaktadır. Edebi eserlerin incelenmesiyle, çocuk kitaplarında çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik unsurları karakter davranışları, olay örgüsü ve iletişim düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırma, çocuk kitaplarında“Azalt”,“Saygı Duy”ve“Sorgula”gibi çevresel sürdürülebilirlik bileşenlerinin geniş kapsamda işlendiğini, ancak“Tekrar Kullan”,“Geri Dönüştür”ve“Yeniden Dağıt”gibi bileşenlerin daha az vurgulandığını ortaya koymuştur. Bulgular, çevresel sürdürülebilirliğin diğer sürdürülebilirlik bileşenlerine göre daha öne çıktığını göstermektedir. Sonuç olarak, çocuk kitaplarında sürdürülebilirlik ilkelerinin daha etkili bir şekilde işlenmesi ve sosyal ile ekonomik sürdürülebilirlik unsurlarının daha fazla öne çıkarılması önerilmektedir. Bu sayede, çocuk okuyucuların sadece çevre koruma konusunda değil, sürdürülebilirliğin diğer boyutlarında da bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu çalışma, çocuk kitaplarında çevresel sürdürülebilirlik konusunun önemli olduğunu ancak daha fazla vurgulanması gereken alanlar olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the treatment of sustainability themes in children's books. Through the examination of literary works, environmental, social, and economic sustainability elements in children's books have been assessed at the levels of character behavior, plot development, and communication. The research reveals that environmental sustainability components such as“Reduce,”“Respect,”and“Question”are broadly addressed in children's literature, whereas components like“Reuse,”“Recycle,”and“Redistribute”are less emphasized. The findings indicate that environmental sustainability stands out more compared to other sustainability components. Consequently, it is recommended that sustainability principles be more effectively integrated into children's books, with increased emphasis on social and economic sustainability elements. This approach aims to educate young readers not only about environmental protection but also about other dimensions of sustainability. This study highlights the significance of environmental sustainability in children's literature while pointing out areas that require greater emphasis.