Birinci trimester tarama testinde PAPP-A değeri ve umbilikal ven akımı arasındaki ilişki
The relationship between PAPP-A levels in first trimester screening and umbilical venous blood flow
  1. Tez No: 909882
  2. Yazar: ZEYNEP NUR KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN AYAZ BİLİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Erken doğum, inutero mort fetalis (IUMF), gebelik yaşına göre küçük bebek (SGA), fetal büyüme kısıtlılığı (FGR), düşük tehdidi ve preeklampsi gibi komplikasyonlar, gebelikte sık karşılaşılan ve hem sağlık hizmetleri üzerinde ciddi bir yük oluşturan hem de aileler üzerinde derin psikolojik etkiler bırakan durumlardır. Bu komplikasyonların erken teşhisi için biyobelirteçlerin belirlenmesi, hem klinisyenler hem de hastalar için büyük fayda sağlayacaktır. Pregnancy-Associated Plasma Protein A (PAPP-A), plasental gelişimde rol oynayan büyük bir metalloproteinazdır ve IUMF ve FGR için potansiyel bir öngörücü olarak incelenmiştir. Düşük PAPP-A seviyeleri, olumsuz gebelik sonuçları riskinin artmasıyla ilişkilidir, ancak pozitif prediktif değeri popülasyonlar arasında değişiklik göstermektedir ve bu durum PAPP-A'nın tek başına bir tarama aracı olarak kullanımı konusunda tartışmalara yol açmaktadır. Zira geniş çaplı araştırmalara rağmen, PAPP-A'nın düşük veya yüksek riskli gebelikleri tespit etmede tek bir biyobelirteç olarak yüksek duyarlılığını doğrulayan çalışmalar yapılamamıştır. Umbilikal ven kan akımı (UVBF), plasental kotiledonların kütlesiyle yakından ilişkilidir ve anne ile fetüs arasında oksijen ve besin transferinin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Literatürde, ikinci trimesterde FGR başlamadan önce UVBF'nin azalmış olabileceğine dair kanıtlar bulunmaktadır. Umbilikal ven kan akımının erken dönemde değerlendirilmesi, yüksek riskli gebeliklerin tanımlanmasında önemli bir araç olabilir. Son yıllarda, ultrason cihazlarının çözünürlüklerindeki gelişmeler ve pulsed Doppler tekniğindeki duyarlılığın artması, gebeliğin erken döneminde (11. gebelik haftası itibarıyla) UVBF'nin güvenilir bir şekilde ölçülmesini mümkün kılmıştır. Bu tez çalışması İstanbul Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Perinatoloji bölümüne 11+0 ve 13+6 gebelik haftaları arasında birinci trimester tarama testi için başvuran 65 hastada rutin olarak UVBF (umbilikal ven kan akımı) değerlendirmesi yapılarak derlenmiştir. Hastalardan yazılı bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Eylül 2024 ile Aralık 2024 arasında şu dahil edilme kriterlerini karşılayan 65 gebelik dikkate alınmıştır: • Tekil gebelik, • UVBF kaydının başarılı şekilde yapılmış olması, • Maternal sistemik hastalık (diyabet, kronik hipertansiyon, böbrek hastalıkları, otoimmün hastalıklar) bulunmaması, • Fetal yapısal veya kromozomal anomalilerin bulunmaması, Çalışmanızda, PAPP-A MoM ile UVBF arasında anlamlı bir pozitif korelasyon tespit edilmiştir (r=0.2545, p=0.0408).
Özet (Çeviri)
Complications such as preterm birth, in-utero fetal death (IUFD), small for gestational age (SGA), fetal growth restriction (FGR), threatened miscarriage, and preeclampsia are common in pregnancy. These conditions pose a significant burden on healthcare systems and have profound psychological impacts on families. Identifying biomarkers for the early detection of these complications would be highly beneficial for both clinicians and patients. Pregnancy-Associated Plasma Protein A (PAPP-A) is a large metalloproteinase involved in placental development and has been investigated as a potential predictor for IUFD and FGR. Low PAPP-A levels are associated with an increased risk of adverse pregnancy outcomes; however, its positive predictive value varies across populations. This variability has sparked debates about the use of PAPP-A as a standalone screening tool. Despite extensive research, no studies have conclusively demonstrated high sensitivity of PAPP-A alone in detecting low- or high-risk pregnancies. Umbilical venous blood flow (UVBF) is closely related to placental cotyledon mass and is considered an indicator of oxygen and nutrient transfer between the mother and fetus. Evidence in the literature suggests that UVBF may decrease before the onset of FGR in the second trimester. Early assessment of UVBF could serve as an important tool for identifying high-risk pregnancies. In recent years, advances in ultrasound resolution and increased sensitivity of pulsed Doppler techniques have made it possible to reliably measure UVBF in early pregnancy (from 11 weeks of gestation). This study was conducted in the Perinatology Department of the Istanbul Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic, by routinely evaluating UVBF in 65 patients who presented for first-trimester screening between 11+0 and 13+6 weeks of gestation. Written informed consent was obtained from the participants. Between September 2024 and December 2024, 65 pregnancies meeting the following inclusion criteria were included: • Singleton pregnancy, • Successful recording of UVBF, • Absence of maternal systemic diseases (e.g., diabetes, chronic hypertension, kidney diseases, autoimmune diseases), • Absence of fetal structural or chromosomal abnormalities. In this study, a significant positive correlation was identified between PAPP-A MoM and UVBF (r = 0.2545, p = 0.0408).