İngilizce öğretmenlerinin teknoloji kabulü ve iş performansı arasındaki ilişki
Relation between technology acceptance and job performance of English language teachers
  1. Tez No: 910666
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN PAKİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA NUR EKİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin teknoloji kabul düzeylerini ve bu kabulün iş performansları üzerindeki etkisini anlamayı amaçlamış, dil eğitiminde teknoloji kullanımının potansiyel faydalarını ortaya koymayı hedeflemiştir. Ayrıca katılımcıların belirli demografik değişkenlerine göre teknoloji kabulü ve iş performanslarında değişim olup olmadığı incelenmiştir. Verilerin normal dağılıp dağılmadığı çarpıklık ve basıklık katsayıları incelenerek belirlenmiştir. Test sonuçlarına göre ölçek ve tüm alt boyutlar normal dağılım gösterdiğinden parametrik analiz yöntemleri uygulanmıştır. Sürekli değişkenlerin iki bağımsız grup arasındaki karşılaştırması için bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. İkiden fazla grubun karşılaştırmalarında ANOVA testi uygulanmış, gruplar arasındaki anlamlı farkları belirlemek için Post Hoc yöntemi olarak Duncan testi tercih edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson korelasyon analizi ve doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, teknoloji kabulünün İngilizce öğretmenlerinin iş performansını anlamlı bir şekilde etkilediği ve bu etkinin pozitif yönlü olduğu tespit edilmiştir.. Regresyon katsayılarına göre Öğretmen teknoloji kabul modelinde (Ö-TKM) her bir birimlik artış, iş performansında yaklaşık 0.534 birim artışa neden olmuş ve bu etkinin istatistiksel açıdan anlamlı olduğu doğrulanmıştır (p < .05). Ayrıca İngilizce öğretmenlerinin yaş, cinsiyet, görev süresi, eğitim düzeyi, kişisel bilgisayar sahipliği, BİT erişim düzeyi ve medeni durum özelliklerinin, teknoloji kabulü ve iş performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bulgular, yaş, cinsiyet, görev süresi ve kişisel bilgisayar sahipliği değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. İngilizce öğretmenlerinin okullardaki BİT erişim düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuş, bu da okullara BİT materyalleri ve cihazlarının sağlanmasının iş performansı üzerinde kayda değer bir etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to understand English teachers' levels of technology acceptance and the impact of this acceptance on their job performance, with the goal of uncovering the potential benefits of technology use in language education. It also examined whether there were variations in technology acceptance and job performance based on specific demographic variables of the participants. The normality of data distribution was assessed using skewness and kurtosis coefficients. Since the scale and all subdimensions followed a normal distribution, parametric analysis methods were applied. An independent samples t-test was used for comparing two independent groups of continuous variables, while ANOVA was conducted for comparisons among more than two groups. To identify significant differences between groups, the Duncan test was used as a Post Hoc method. Relationships between variables were examined using Pearson correlation and linear regression analyses. The findings revealed that technology acceptance significantly impacts English teachers' job performance in a positive direction. Regression coefficients indicated that each unit increase in the Teacher Technology Acceptance Model (T-TAM) corresponded to an approximate 0.534-unit increase in job performance, with this effect being statistically significant (p < .05). Additionally, the study analyzed the effects of demographic factors such as age, gender, years of service, educational level, personal computer ownership, ICT access levels, and marital status on technology acceptance and job performance. Significant differences were identified for variables such as age, gender, years of service, and personal computer ownership. Furthermore, statistically significant differences in ICT access levels at schools were observed among English teachers, highlighting the substantial impact of providing ICT materials and devices on job performance.