Üniversite öğrencilerinde reddedilme duyarlılığı ile sosyal kaygı arasındaki ilişkide karanlık üçlü kişilik özelliklerinin aracı rolü
The mediating role of dark triad personality traits in the relationship between rejection sensitivity and social anxiety among university students
  1. Tez No: 910669
  2. Yazar: SEMİH ZİDANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ALİ GİZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde reddedilme duyarlılığı ile sosyal kaygı arasındaki ilişkide karanlık üçlü kişilik özelliklerinin aracılık rolü üstlenip üstlenmediğini incelemek amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini, 2023-2024 öğretim yılında Mersin Üniversitesinin farklı fakültelerinde öğrenimlerine devam eden 795 (574 kadın, 221 erkek) lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği'', ”Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği“ ve ”Karanlık Üçlü Ölçeği" kullanılmıştır. Verilerin analizi sürecinde Pearson Korelasyon Analizi ile Aracı Değişken Analizinden yararlanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre reddedilme duyarlılığı ve sosyal kaygı arasında narsisizm kişilik özelliğinin kısmi aracı rol üstlendiği belirlenmiştir. Makyavelizm ve psikopati kişilik özelliklerinin ise reddedilme duyarlılığı ve sosyal kaygı arasındaki ilişkide bir aracı rolü bulunmadığı belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar, ilgili alan yazın çerçevesinde tartışılarak, uygulamalara ve gelecek araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether dark triad personality traits play a mediating role in the relationship between rejection sensitivity and social anxiety among university students. The study sample consisted of 795 (574 female, 221 male) undergraduate students enrolled in various faculties of Mersin University in 2023-2024 academic year. In this study,“Personal Information Form”,“Rejection Sensitivity Scale”,“Liebowitz Social Anxiety Scale”and“Dark Triad Scale”were used to collect data. Pearson Correlation analysis and Mediation analysis were used in the analysis process. The results of the study indicated that narcissism personality trait played a partial mediating role in the relationship between rejection sensitivity and social anxiety. It was also determined that Machiavellianism and psychopathy personality traits did not have a mediating role in the relationship between rejection sensitivity and social anxiety. The findings of the study were discussed within the framework of the relevant literature and some suggestions were made for implications and future research.