Wound healing method with Lorentz fields: Numerical studiesand animal experiments
Lorentz alanlar ile yara iyileştirme yöntemi: Sayısal çalışmalar ve hayvan deneyleri
  1. Tez No: 911042
  2. Yazar: ALİYE GÜRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yara iyileştirme, insanlık tarihi boyunca önemli bir sorun olmuştur ve olmaya devam edecektir. Bu çalışmada, yara iyileşmesini hızlandırmak amacıyla Lorentz alanlar ile yeni bir yaklaşım önerilmektedir. Bu yaklaşım, ultrasonla indüklenen statik manyetik alanlar üzerinden oluşturulan elektrik alan tabanlı Lorentz alanlarına dayanmaktadır. Araştırma, sayısal çalışmalar ve hayvan deneylerinden oluşmaktadır. Sayısal çalışmalar kapsamında, iki boyutlu bir yara modeli geliştirilmiştir. Bu modelde, farklı açılarda ve odaklama yöntemleriyle akustik basınç uygulanmış ve bu basınçların statik manyetik alan üzerindeki etkileşimleri incelenmiştir. Hayvan deneylerinde ise, statik manyetik alan, ultrason ve önerilen hibrit yöntem olan Lorentz alan metodunun etkileri gözlemlenmiştir. Hem sayısal hem de deneysel çalışmalar, bu araştırmanın önemli bulgular sunduğunu ve yara iyileştirme sürecini hızlandırma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Önerilen yöntem, geleneksel yara iyileştirme yöntemlerine alternatif bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Wound healing has been and will continue to be an important problem through- out human history. This study proposes a novel approach with Lorentz fields to accelerate wound healing. This approach is based on electric field-based Lorentz fields generated over static magnetic fields induced by ultrasound. The research consists of numerical studies and animal experiments. In the numerical studies, a two-dimensional wound model was developed. In this model, acoustic pressure was applied at different angles and focusing methods, and the interactions of these pressures on the static magnetic field were analyzed. In animal experiments, the effects of static magnetic field, ultrasound, and the proposed hybrid Lorentz field method were observed. Both numerical and experimental studies show that this research presents important findings and has the potential to accelerate the wound healing process. The proposed method offers an alternative approach to traditional wound healing methods.