Climate related financial disclosures: The Case of commercial banks in Türkiye
İklimle ilgili finansal açıklamalar: Türkiye'deki ticari bankaların durumu
  1. Tez No: 911395
  2. Yazar: TURNA BUSE ULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM BAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, Türkiye'deki bankacılık sektörünün iklimle ilgili finansal açıklamalarını, sürdürülebilirlik raporlama standartlarındaki tarihsel gelişmeler doğrultusunda değerlendirmektedir. Tezimiz, Türkiye'de bankaların iklim değişikliği raporlarını İklimle İlgili Finansal Açıklamalar Görev Gücü (TCFD) kriterlerini kullanarak puanlayan ilk çalışmadır. İklim değişikliği, finans sektöründe önemli riskler ve fırsatlar oluşturmaktadır ve bahsedilen puanlama bankaların bu konudaki farkındalığını ölçmektedir. Puanlama, 10 ticari bankanın 2021 ve 2023 verileri kullanılarak manuel olarak yapılmıştır. Bulgular Karbon Saydamlık Projesi (CDP) puanları ve bankaların finansal göstergeleri ile karşılaştırılmıştır. TCFD kriterleri ile yapılan puanlamanın CDP puanları ile güçlü ve pozitif bir korelasyona sahip olduğu görülmektedir. Ayrıca bankaların iklim değişikliği risklerini yönetme kapasitelerinin finansal performans göstergeleri üzerinde belirleyici bir rol oynayıp oynamadığını inceliyoruz. Hesaplanan TCFD puanları ile bankaların finansal performans göstergeleri arasında pozitif ancak zayıf bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates climate-related financial disclosures of the banking sector in Türkiye in line with the recent developments in sustainability reporting standards. Our thesis is the first study to score banks' climate change reports in Türkiye using the Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD) criteria. Climate change poses significant risks and opportunities in the financial sector, and the scoring measures banks' awareness of this issue. The scoring is done manually using 2021 and 2023 data from 10 commercial banks. The findings are compared with the Carbon Disclosure Project (CDP) scores and banks' financial indicators. The scoring made with TCFD criteria is observed to have a strong and positive correlation with CDP scores. We also examine whether banks' capacity to manage climate change risks plays a decisive role on financial performance indicators. A positive but weak relationship is found between the calculated TCFD scores and the banks' financial performance indicators.