Güzel sanatlar lisesi flüt öğretmenlerinin öğretim uygulamalarına yönelik görüşleri
Opinions of fine arts high school flute teachers on educational practices
- Tez No: 911717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma Güzel Sanatlar Liseleri flüt öğretmenlerinin, flüt dersinin öğretim programının uygulanmasında karşılaşılan sorunları tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Güzel Sanatlar Liselerindeki flüt eğitimcilerinin flüt öğretiminde kullandıkları öğretim yöntemleri, kaynak kitaplar, ölçme ve değerlendirme yöntemleri, karşılaştıkları sorunlar ve bu konulara yönelik önerileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada flüt eğitimi süreci içerisindeki değişkenler ele alınarak eğitimcilerin bu alandaki görüşlerini geniş bir bakış açısıyla yansıtabilmek amacıyla görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemi amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen Türkiye'de bulunan 7 bölgedeki 10 ilde görev yapmakta olan Güzel Sanatlar Lisesi flüt öğretmenleri (n=10) oluşturmuştur. Öğretmenlerle yapılan görüşmelerin analizi sonucunda gerçekleşmiş olan bu araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri içerik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarında oluşan alt temalardan temalara ulaşılmış ve tablolar halinde sunulmuştur. Tema fikrini yansıtan ham veriler ile sonuçlar desteklenmiştir. Araştırmada flüt öğretmenleri motivasyonu arttırmak için popüler eserler kullandıklarını, öğrencileri yarışmalara yönlendirdiklerini ayrıca çalgı kalitesinin öğrencilerin motivasyonunu etkilediğini, çalgı seçiminde öğrenci talebinin dikkate alındığını, flüt öğreniminde müziksel işitme, okuma ve yazma dersinin olumlu etki yarattığını ve toplu müzik çalışmalarını önemsedikleri görüşlerini bildirmişlerdir. Güzel Sanatlar Liselerinde flüt öğrencilerinin düzenli ve disiplinli çalışmayla çalgılarındaki başarılarının artacağı ve gelişimleri için farklı metotların kullanılması flüt eğitimcilerine önerilmiştir
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the challenges faced by flute instructors at Fine Arts High Schools in implementing the flute lesson curriculum. It examines the teaching methods, resource materials, assessment and evaluation techniques used by flute educators, the difficulties they encounter, and their suggestions regarding these issues. The study employs the interview method to reflect educators' perspectives on various aspects of the flute education process from a broad viewpoint by addressing the variables within the flute education process. Data collected through interviews were analyzed using descriptive analysis methods. The study sample consists of flute instructors (n=10) working at Fine Arts High Schools located in 10 provinces across 7 regions of Turkey, selected through purposive sampling. A qualitative research method was utilized in the study, and the data were analyzed using content analysis. Emerging sub-themes were organized into overarching themes, which were presented in tables. The raw data supporting the themes and the findings were provided as evidence. According to the findings, flute instructors reported using popular pieces to increase students' motivation, encouraging students to participate in competitions, and emphasizing that the quality of the instrument affects student motivation. They also stated that students' preferences are considered when selecting instruments, that the music theory and ear training classes have a positive impact on flute learning, and that they value ensemble music activities. It was recommended that flute instructors employ various methods to enhance students' progress and emphasize the importance of regular and disciplined practice to improve the performance of flute students at Fine Arts High Schools.