Pandemi yoğun bakımdan dahili yoğun bakıma devir alınan post-COVİD hastalarda; apache II skoru sağ kalım öngörüsünün değerlendirilmesi
Assessment of the apache II score in predicting survival in post-COVİD patients transferred from pandemic intensive care to internal medicine intensive care
- Tez No: 912991
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN İNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
COVID-19'un ilk ortaya çıkışından bu yana geçen süre içinde, hastalığa dair bilgi ve deneyim seviyelerinde önemli bir artış yaşanmıştır.Ancak, halihazırda COVID-19, dünya genelinde morbidite ve mortalite açısından etkisini sürdürmektedir. Dolayısıyla, COVID-19 ile mücadelede devam eden küresel çabalar, hastalığın etkilerini azaltma ve kontrol altına alma adına büyük bir öneme sahiptir.Yoğun bakım hastalarının klinik durumu anlık olarak değişebilir.Bu hasta grubunda üst düzey tedavi ve bakım uygulamalarıyla devam eden yaşam,prognostik mortalite ve organ yetmezlikleri ile ilgili morbidite hesaplamaları son derece kritiktir.Bu sebeple yoğun bakım ünitelerinde skorlama sistemlerinin kullanımı önemlidirBiz bu çalışmamızda pandemi döneminde COVID 19 PCR testi pozitif saptanıp yoğun bakım ihtiyacı olması nedeniyle Pandemi Yoğun Bakım'da takip edilen ve takip sürecinde COVID PCR testi negatif saptanması nedeniyle Dahili Yoğun Bakım'da takibe devam edilen hastalarda APACHE II skorlamasının mortaliteyi öngörücü özelliğinin değerlendirilmesini ve COVID dışı nedenlerle Dahili Yoğun Bakım'da yatışı olan hastalardan rastgele yöntemle oluşturulan kontrol grubu hastaların, yatış ilk gün APACHE II skoru ile mortalite öngörüsünün karşılaştırılmasını amaçladık.Çalışmamızda yaptığımız analizlerde hem APACHE II skorlamasının hem de BMO'nun mortaliteyi göstermede güçlü bir parametre olabileceği izlenmişken yapılan karşılaştırmalı analizde APACHE-II skoru ile BMO parametresi arasında göre mortaliteyi öngörme gücü bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır.Anahtar Sözcükler : COVID-19, APACHE II,Yoğun Bakım
Özet (Çeviri)
Since the emergence of COVID-19, there has been a significant increase in the level of knowledge and experience regarding the disease. However, COVID-19 continues to have an impact on morbidity and mortality worldwide. Therefore, ongoing global efforts to combat COVID-19 are of great importance for reducing and controlling the effects of the disease. The clinical condition of intensive care patients can change rapidly. For this patient group, advanced treatment and care practices are critical for calculating prognostic mortality and morbidity related to organ failures. Thus, the use of scoring systems in intensive care units is essential.In this study, we aimed to evaluate the predictive ability of the APACHE II score for mortality in patients who tested positive for COVID-19 and required intensive care during the pandemic. After their COVID-19 tests returned negative, these patients were continued to be monitored in internal medicine intensive care. Additionally, we aimed to compare the mortality predictions of the APACHE II score on the first day of admission between this group and a control group formed randomly from patients admitted to internal medicine intensive care for non-COVID-related reasons.Our analyses showed that both the APACHE II score and Biomarker (BMO) could be strong parameters for predicting mortality. However, in the comparative analysis, no 53statistically significant difference was found between the predictive powers of the APACHE II score and BMO.Keywords : COVID-19, APACHE II, Intensive Care