Okul yöneticilerinde duygusal liderlik
School managers' emotional leadership
  1. Tez No: 913460
  2. Yazar: UFUK ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR TULUNAY ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen görüşlerine göre okul yöneticilerinin duygusal liderlik ve alt boyutlarına yönelik durumlarını tespit etmektir. Ayrıca öğretmen görüşlerinin; cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olma, yaş, kıdem yılı, çalıştığı okul kademesi, branş, okuldaki öğretmen ve öğrenci sayısı değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığına da bakılmıştır. Tabakalı örnekleme yönteminin kullanıldığı bu araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında Isparta il merkezindeki devlet okullarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Emotional Leadership Questionnaire”ölçek uyarlama çalışması yapılarak kullanılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda ölçekteki maddelerin 4 faktörde toplandığı tespit edilmiş ve maddelerin orijinal ölçekle aynı faktörlere dağıldığı tespit edilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizi yapılarak ölçeğin dört faktörlü yapısı doğrulanmıştır. Ölçeğin geneli için katılıyorum derecesine yakın bir değere ulaşıldığı, alt boyutlar bazında en yüksek ortalama“Sosyal Bilinç”, daha sonra sırasıyla“Öz Bilinç”,“Öz Yönetim”ve“İlişki Yönetimi”şeklinde sıralandığı görülmüştür. Ölçek içerisinde ortalama değeri en yüksek maddenin“Yöneticim, bir grupta öne çıkmasını sağlayan özgüvene sahiptir.”ortalama değeri en düşük maddenin ise“Yöneticim, başkalarını aktif, coşkulu bir bağlılıkla kolektif çabaya çeker.”olduğu belirlenmiştir. Duygusal liderlik ölçeğinin genelinde ve ilişki yönetimi alt boyutunda öğretmen görüşleri ile demografik değişkenler arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Ancak öz yönetim alt boyutunda branş değişkeni açısından; öz bilinç alt boyutunda cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olma ve branş değişkeni açısından; sosyal bilinç alt boyutunda ise cinsiyet, çocuk sahibi olma, branş ve okuldaki öğretmen sayısı değişkenleri açısından anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the status of school managers' emotional leadership and its sub-dimensions according to teachers' opinions. It also examines whether teachers' opinions differ based on variables such as gender, marital status, parental status, age, years of experience, school level, branch and the number of teachers and students in the school. The study group of this research, which used the stratified sampling method, consists of teachers working in public schools in the city center of Isparta during the 2023-2024 academic year. The“Emotional Leadership Questionnaire”was adapted and used as the data collection tool. As a result of exploratory factor analysis, it was found that the items in the scale were grouped into four factors, and the items corresponded to the same factors as in the original scale. Confirmatory factor analysis verified the four-factor structure of the scale. Regarding the overall scale, a score close to the“agree”level was observed. Among the sub-dimensions, the highest mean was found in“Social Awareness,”followed by“Self-Awareness,”“Self-Management,”and“Relationship Management”respectively. The item with the highest mean value within the scale was“My manager has the confidence to stand out in a group”, while the item with the lowest mean value was“My manager actively and enthusiastically engages others in collective efforts”. No significant differences were found between teachers' opinions and demographic variables in the overall emotional leadership scale and the relationship management sub-dimension. However, significant differences were identified in the self-management sub-dimension based on the branch variable; in the self-awareness sub-dimension based on gender, marital status, parental status, and branch variables; and in the social awareness sub-dimension based on gender, having children, branch, and the number of teachers in the school.