Bağlanma stillerinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi
The effect of attachment styles on organizational commitment
- Tez No: 913531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇAKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin bağlanma stillerinin örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma 1 Temmuz 2023-1 Eylül 2023 arasında İstanbul'da yaşayan 438 lise öğretmeni ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri Bağlanma Stilleri Ölçeği, Örgüte Bağlılık Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu aracılığı ile elde edilerek basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Analizin yapılmasında IBM SPSS 27.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, güvenli bağlanmanın örgütsel bağlılık türlerinden duygusal ve normatif bağlılık üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte, kaçınan ve kaygılı-kararsız bağlanmanın duygusal bağlılık üzerinde, kaygılı-kararsız bağlanmanın ise devamlılık bağlılığı üzerinde negatif yönde anlamlı bir etkisi tespit edilmiştir. Öte yandan, güvenli ve kaçınan bağlanmanın devamlılık bağlılığı, kaçınan ve kaygılı-kararsız bağlanmanın ise normatif bağlılık üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Araştırmanın bulguları mevcut literatür çerçevesinde değerlendirilmiş olup; insan kaynakları uzmanlarına ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of teachers' attachment styles on their organizational commitment. The research was conducted with 438 high school teachers residing in Istanbul between July 1, 2023, and September 1, 2023. The data for the study were obtained through the Attachment Styles Scale, the Organizational Commitment Scale, and a Demographic Information Form and then analyzed using simple linear regression analysis. IBM SPSS 27.0 package program was used to perform the analysis. According to the findings, secure attachment has a positive and significant effect on affective and normative commitment, which are types of organizational commitment. Furthermore, avoidant and anxious-ambivalent attachment styles have a negative and significant effect on emotional commitment, while anxious-ambivalent attachment also negatively affects continuance commitment. However, no significant effect was found for secure and avoidant attachment on continuance commitment, nor for avoidant and anxious-ambivalent attachment on normative commitment. The study's results were assessed within the framework of the existing literature, and recommendations were provided for human resources experts, and researchers in the field.