Exploring foreign language teaching anxiety in native and non-native efl teachers
Yabancı dil olarak İngilizce öğreten anadili İngilizce olan ve olmayan İngilizce öğretmenlerinin yabancı dilde öğretme kaygısının incelenmesi
  1. Tez No: 914053
  2. Yazar: ZEYNEB BERFİN GENCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE İPEK KURU GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yabancı dil öğretme kaygısı (YDÖK), İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenler için önemli bir konu olmasına rağmen bu konuda yapılan çalışmaların sayısı azdır. Bu sebeple, bu karma yöntem araştırma çalışması, anadili İngilizce olan 118 ve olmayan 112 İngilizce öğretmeninin yabancı dil öğretme kaygısı seviyelerini, bu kaygının nedenlerini ve bu kaygıyla başa çıkma yollarını ortaya koymayı amaçlamıştır. Yakınsayan paralel tasarım yöntemi kullanılan bu çalışmada (Creswell, 2015), Yabancı Dil Öğretim Kaygı Ölçeği (Aydın ve Uştuk, 2020a) her iki grup öğretmenin ortalama düzeyde öğretim kaygısına sahip olduğunu göstermiştir. 12 İngilizce öğretmeniyle yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeler ise tematik analiz ile incelenmiştir. Ayrıca görüşmeler sonucunda, öğretim, kişilik, İngilizce yeterliliği ve diğer kaynaklar olmak üzere YDÖK'nın nedenleri, kendini geliştirme, öğretim hazırlığı ve diğer stratejiler olmak üzere, bu kaygıyla başa çıkma yöntemleri ortaya konmuştur. Son olarak, mevcut çalışma kültürel oryantasyon programları, İngilizce yeterlilik atölyeleri ve pedagojik eğitimler gibi tekniklerin gerekliliğini ortaya koymuştur. Ayrıca, gelecekteki araştırmalar için örneklem büyüklüğü, farklı bağlamlar, çalışma süresinin uzatılması ve YDÖK'nı etkileyen diğer faktörlerle ilişkisi gibi önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Although Foreign Language Teaching Anxiety (FLTA) has been an essential aspect of the native and non-native EFL teachers teaching Turkish EFL students, studies on FLTA among both groups are scarce. As a result, the current study aimed to investigate the FLTA levels of native and non-native EFL teachers, identify the sources of FLTA, and explore the strategies to deal with their FLTA. For this purpose, 220 participants (118 native and 112 non-native EFL teachers) completed the Foreign Language Teaching Anxiety Scale (Aydın & Uştuk, 2020a). Additionally, 12 EFL teachers, six native and six non-native, agreed to participate in the semi-structured interviews. Employing a convergent parallel design method (Creswell, 2015), the study revealed moderate levels of FLTA for both groups. The qualitative analysis also revealed several sources of FLTA, such as sources related to teaching, personalities, English proficiency and other sources, and coping mechanisms to deal with their FLTA, such as strategies related to self-improvement, teaching preparation and other strategies. Finally, the study has outlined the implications, including cultural orientation programs, English proficiency workshops, pedagogical trainings and mindfulness techniques. Despite several limitations, the current study suggests that a bigger sample size, different EFL contexts, longitudinal studies, and other factors affecting FLTA could be investigated in the future.