Dil partnerliği (Tandem) yönteminin Türkçe öğretmeni adayları ve yabancı uyruklu öğrencilerin kültürlerarası duyarlılık düzeylerine etkisi
The effects of language partnership (Tandem) on intercultural sensitivity of Turkish as a foreign languages learning who students and candidates Turkish teachers
  1. Tez No: 915102
  2. Yazar: NAZİYE YAPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmada, Tandem (dil partnerliği) yönteminin, Türkçe öğretmeni adaylarının ve Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin kültürlerarası duyarlılık düzeylerine etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Karma yöntem ile yürütülen araştırmada, nicel ve nitel araştırma yaklaşımları birlikte kullanılmış, iki farklı yöntemden elde edilen bulgular yorumlarla desteklenmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda kontrol grupsuz öntest sontest deneysel desen modeli kullanılmıştır. Deneysel işlem 6 hafta sürmüştür. Deneysel sürecin başında ve sonunda katılımcı gruplara Chen ve Storasta (2000) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlama çalışması Üstün (2011) tarafından yapılan Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği uygulanmıştır. Nitel boyutta ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Deney grupları 2023- 2024 bahar döneminde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Programında 4.sınıf okumakta olan 43 Türkçe öğretmeni adayı ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi TÖMER'de Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen B2 düzeyi 14 yabancı uyruklu öğrenciden oluşmaktadır. Süreç 6 hafta içinde her bir partnerin en az bir saat olarak planladığı toplantılarla sürmüştür. Nicel veri toplama araçlarından elde edilen verilerin analizi bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Nicel boyutta Tandem yönteminin her iki grubun kültürlerarası duyarlılıklarına yaş, cinsiyet ve yaşanılan yer değişkenlerine ilişkin etkisi incelenmiştir. Yapılan istatistiksel çözümlemelerde anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir. Her iki grupta da belirtilen değişkenlere ilişkin anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Nitel boyutta ise Tandem yönteminin her iki grubun kültürlerarası duyarlılığına etkisi incelenmiştir. Nitel veri toplama aracından elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Analizler sonunda ortaya çıkan bulgulara göre Tandem yöntemi, her iki grubun da kültürlerarası duyarlılığına olumlu yönde etki etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effect of the Tandem (language partnership) method on the intercultural sensitivity levels of prospective Turkish teachers and students learning Turkish as a foreign language. In the research conducted with the Mixed Method, quantitative and qualitative research approaches were used together and the findings obtained from two different methods were supported with comments. A pretest-posttest experimental design model without a control group was used in the quantitative dimension of the research. The experimental process lasted 6 weeks. The Intercultural Sensitivity Scale, developed by Chen and Storasta (2000) and adapted to Turkish by Üstün (2011), was applied to the groups at the beginning and end of the experimental process. In the qualitative dimension, a semi-structured interview form was used. The experimental groups consisted of 43 prospective Turkish teachers studying in the 4th grade in the Turkish Language Teaching Program of the Faculty of Education of Nevşehir Hacı Bektaş Veli University in the spring semester of 2023-2024 and 14 foreign students with B2 level learning Turkish as a foreign language at Nevşehir Hacı Bektaş Veli University TOMER. The process continued for 6 weeks with meetings planned by each partner for at least one hour. The analysis of the data obtained from the quantitative data collection tools was transferred to the computer environment. In the quantitative dimension, the effect of the Tandem method on the intercultural sensitivity of both groups in terms of age, gender and place of residence was examined. In the statistical analyses, the significance level was accepted as .05. No significant difference was found in both groups regarding the specified variables. In the qualitative dimension, the effect of the Tandem method on the intercultural sensitivity of both groups was examined. The data obtained from the qualitative data collection tool was analyzed with content analysis. According to the findings of the analysis, the Tandem method had a positive effect on the intercultural sensitivity of both groups.