Farklı demans tiplerinde kan beyin bariyeri bozukluğunun BOS biyobelirteçleri ve progresyon ile ilişkisi
Correlation of blood-brain barrier dysfunction and CSF biomarkers in differentdementia types and association with progression
  1. Tez No: 915103
  2. Yazar: İREM ÇİFTÇİ GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: BOS/serum albümin oranı (Qalb) kan beyin bariyeri bozukluğunun göstergelerinden biridir. Çalışmamızda Qalb düzeyini etkileyen faktörler, farklı demans tiplerinde ve Alzheimer sürekliliğindeki değişimi, BOS biyobelirteçleri ve hastalık progresyonu ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Nöroloji Anabilim Dalı, Davranış Nörolojisi ve Hareket Bozukluğu polikliniğinde 2016 yılından itibaren hafif kognitif bozukluk ve demans ön tanısıyla, BOS biyobelirteçleri incelenen 482 hasta ile kognitif olarak normal- KON 20 birey retrospektif olarak değerlendirildi. Olguların demografik özellikleri, eşlik eden vasküler risk faktörü oluşturan hastalıkları, BOS biyobelirteçleri, Qalb düzeyleri, standartize mini mental test (MMSE) skorları (başlangıçta, 6 ay, 1 yıl ve 2 yıl sonraki) kaydedildi. Hastalar demans tanılarına ve Alzheimer sürekliliğine göre gruplandırılarak Qalb düzeyleri karşılaştırıldı. Qalb düzeyini etkileyen faktörler, Qalb düzeyinin BOS biyobelirteçleri ve hastalık progresyonu ile ilişkisi incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 482 hastanın 258'i (%53,5) kadın, yaş ortalaması 64,5±10,6; KON grubunda ise 20 kişinin 11'i (%55) kadın, yaş ortalaması 60,1±10,1 idi. Qalb düzeyi yaş ile koreleydi (p= ,033) ve erkek cinsiyet ile DM varlığında daha yüksekti (p< ,001; p= .021). Qalb ile BOS biyobelirteçleri arasında ilişki incelendiğinde; amiloid ve tTau düzeyleri ile negatif, fTau düzeyi ile pozitif korelasyon saptandı (p= ,016; p= ,04; p= ,023). Alzheimer sürekliliğinde Qalb düzeyinin seyrini anlamak amacıyla KON, Alzheimer sürekliliğinde olan ve olmayan HKB (AS+ ve AS-), erken ve orta-ileri evre AH hastaları (CDR1 ve 2-3) karşılaştırıldı. Orta- ileri evre AH hastalarının Qalb düzeyi KON, HKB AS+ ve HKB AS- gruplarından, erken evre AH ise HKB AS-'ten yüksekti. KON ile HKB grupları arasında ise anlamlı fark bulunmadı. Demans tiplerine göre gruplandırma yapıldığında hastaların 119'unda Alzheimer hastalığı, 145'inde Alzheimer dışı demanslar ve 32'sinde çoklu patolojiye sahip demanslar tanılıydı. Qalb düzeyi çoklu patolojiye sahip demanslarda KON ve AH dışı demanslardan anlamlı olarak yüksekti (p= ,008 ve p= ,033). Alzheimer hastalığı ve AH dışı demanslar arasında anlamlı fark izlenmedi. Hastaların MMSE skorları ve bunların 6 ay, 1 yıl ve 2 yıllık değişimleri ile Qalb düzeyi arasında ilişki yoktu. Sonuç: Çalışmamızda kan beyin bariyeri bozukluğunun değerlendirilmesinde kullanılan Qalb düzeyinin ileri yaş, erkek cinsiyet ve vasküler risk faktörlerinden DM varlığı ile arttığı gösterildi. Qalb düzeyinin pre-demans evrelerdeki KBB bozukluğunu gösteremediği, amiloid ve tau patolojileri ile korele biçimde artarak KBB bozukluğunu yansıtmaya başladığı anlaşıldı. Farklı demans grupları karşılaştırıldığında ise çoklu patolojinin eklenmesi anlamlı farklılık oluşturdu. Hastalık progresyonu ile bir ilişkisi bulunamadı. Demans evresindeki KBB bozukluğu Qalb düzeyi ile gösterilebilir, ancak erken evrelerde daha ileri yöntemlere gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The CSF/serum albumin ratio (Qalb) is an indicator of blood-brain barrier dysfunction. This study aims to evaluate factors affecting Qalb levels, changes in Qalb levels in different dementia types and Alzheimer's continuum, and its relationship with CSF biomarkers and disease progression. Methods: A retrospective evaluation was conducted on 482 patients with suspected mild cognitive impairment and dementia, as well as 20 cognitively normal - CON individuals, who were assessed for CSF biomarkers at the Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Neurology, Behavioral Neurology and Movement Disorders Clinic since 2016. Demographic characteristics, accompanying vascular risk factors, CSF biomarkers, Qalb levels, standardized mini-mental test (MMSE) scores (at baseline, 6 months, 1 year, and 2 years), were recorded. Patients were grouped based on dementia diagnoses and Alzheimer's continuum, and Qalb levels were compared. Factors affecting Qalb levels and their relationship with CSF biomarkers and disease progression were analyzed. Results: Among the 482 patients, 258 (53.5%) were female, with a mean age of 64.5±10.6; in the CON group, out of the 20 individuals, 11 (55%) were female, with a mean age of 60.1±10.1.