İlkokulda başarılı ve düşük başarılı öğrencilerin problem çözme sürecinde kullandıkları görsellerin incelenmesi
Investigation of the visuals used by successful and low successful students in the problem solving process in primary school
- Tez No: 915148
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DOĞAN TEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Problem çözme süreci hem yaşam becerilerinden biri olarak hem de disiplinler arası bir beceri olarak oldukça önemli görülmektedir. Bu sebeple öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Görseller ise öğrencilerin zihnindeki bilgileri kağıda yansıtarak somutlaştırılmasına katkı sağladığı için problem çözme sürecinde büyük önem taşımaktadır. İlkokul dördüncü sınıf öğrencileri ile yapılan bu çalışmada başarılı öğrenciler ile düşük başarılı öğrencilerin problem çözme sürecinde kullandıkları görseller incelenmiştir. Durum çalışması kullanılarak yapılan araştırmada 12 başarılı 12 düşük başarılı öğrencinin problem çözümünde kullandıkları görseller incelenmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan 5 adet problem içeren görüşme formu çalışma grubuna uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada temalar belirlenerek öğrencilerin problem çözümünde kullandıkları görseller incelenmiştir. Çalışmada başarılı öğrencilerin problem çözüm süreçlerinde daha net ve detaylı görseller kullanarak etkili çözüm gerçekleştirdiği, düşük başarılı öğrencilerin ise daha karmaşık, anlaşılmayan ve basit görseller kullandığı gözlemlenmiştir. Matematik dersi problem çözme sürecinde kullanılan görsellerin matematik eğitiminde önemli bir araç olabileceği ve öğrencilerin başarılarını artırmada etkili olabileceği söylenebilir. Yapılan çalışma ile özellikle matematik eğitiminde görsellerin ve görselleştirme türlerinin daha yaygın kullanılarak öğrenci ve öğretmenlerin etkin bir şekilde uygulamaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The problem solving process is seen as very important both as one of the life skills and as an interdisciplinary skill. For this reason, studies are carried out to improve students' problem-solving skills. Visuals are of great importance in the problem-solving process because they reflect the information in students' minds on paper. In this study conducted with fourth grade primary school students, the visuals used by successful and low-achieving students in the problem solving process were examined. In the research conducted using a case study, the visuals used by 12 successful and 12 low-achieving students in problem solving were examined. The interview form containing 5 problems prepared by the researcher was applied to the study group. In the study where qualitative research method was used, themes were determined and the visuals used by the students in solving the problems were examined. In the study, it was observed that successful students achieved effective solutions by using clearer and more detailed visuals in problem solving processes, while low-achieving students used more complex, incomprehensible and simple visuals. It can be said that the visuals used in the problem-solving process of mathematics lessons can be an important tool in mathematics education and can be effective in increasing students' success. The study suggests that visuals and visualization types should be used more widely, especially in mathematics education, and that students and teachers should apply them effectively.