Metaverse turizmine yönelik algılanan riskin ve seyahat motivasyonunun tatil satın alma niyetine etkisi
The effects of perceived risk and travel motivation towards Metaverse tourism on holiday purchase intention
  1. Tez No: 918540
  2. Yazar: KÜBRA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Metaverse ve turizm, adından birlikte sıkça bahsedilen kavramlar olarak son yıllarda karşımıza çıkmaktadır. Turizm sektörü özelinde Metaverse turizmi olarak karşımıza çıkan kavramın tüm sektör paydaşları tarafından doğru bir şekilde anlaşılması önemli görülmektedir. Bu doğrultuda, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan üniversitelerin turizm fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerinin Metaverse turizmine yönelik algıladıkları risklerin ve seyahat motivasyonlarının tatil satın alma niyetleri üzerindeki etkisinin anlaşılmasını sağlamak araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemine dahil edilen üniversiteleri belirlemek için basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla anket tekniği kullanılmıştır ve toplamda çevrim içi ortamda 385 öğrenciden veri elde edilmiştir. Yapılan analizlerin sonucuna göre Metaverse turizmine yönelik algılanan riskin tatil satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı, seyahat motivasyonunun tatil satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu ve algılanan riskin tatil satın alma niyetine etkisinde seyahat motivasyonunun aracı etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Metaverse and tourism have been frequently mentioned together in recent years. It is important that the concept of Metaverse Tourism in the tourism sector is understood correctly by all sector stakeholders. In this direction, the main purpose of this research is to understand the effect of the perceived risks and travel motivations towards Metaverse Tourism on their holiday purchase intention by students studying at the faculties of Tourism of universities within the borders of the Rebuplic of Turkey. Simple random sampling method was used to determine the universities included in the sample of the study. The survey technique was used to collect data in the study and data were obtained from 385 students in total online. According to the results of the analysis, towards Metaverse Tourism, it was found that perceived risk has no significant effect on holiday purchase intention, travel motivation has a significant effect on holiday purchase intention, and travel motivation has not mediate the effect of perceived risk on holiday purchase intention.