Exploring motivation types-and study habits of Turkish adult English language learners
Türk yetişkin İngilizce dili öğrenenlerinmotivasyon tiplerinin ve çalışma alışkanlıklarınınaraştırılması
- Tez No: 918710
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Dil eğitimi, başa çıkılması gereken en heyecan verici görevlerden biridir. Kişisel faktörler ve bir kişinin nasıl dil öğrendiğine dair düşünceler, yabancı dilde akademik başarı için önemli olarak gözlemlenmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, motivasyon ve çalışma alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi incelemek ve yabancı dil öğrenme amacını belirlemektir. Bu amaçla, nitel ve nicel yöntemler benimsenmiştir. Katılımcılar, Ankara ilinde bulunan 102 Türk yetişkin İngilizceyi yabancı dil (İYD) olarak öğrenen bireyden (49 erkek, 53 kadın) oluşmaktadır. Ayrıca, 11 öğrenci rastgele seçilerek görüşme aşamasına katılmak üzere belirlenmiştir. Araçlar arasında, Wimolmas (2013) tarafından geliştirilen 20 maddelik motivasyon anketi ve Palsan ve Sharm (1989) tarafından oluşturulan 45 maddelik Palsan ve Sharm Çalışma Alışkanlıkları Envanteri (PSSHI) bulunmaktadır. Nitel veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen açık uçlu yarı yapılandırılmış bir görüşme ile toplanmıştır. Anketlerin geçerlilik ve güvenilirliği sağlanmıştır. Veriler, betimsel istatistikler, ortalama puan ve standart sapma, Pearson korelasyon katsayısı, adım adım çoklu regresyon, t-testi ve F-testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, dil kurslarına katılmanın başlıca nedeninin daha iyi bir iş bulmak olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcıların motivasyon ve çalışma alışkanlıkları yüksek düzeydedir. Motivasyon ve çalışma alışkanlıkları arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Bulgular, hem enstrümantal hem de entegratif motivasyon türlerinin öğrencilerin çalışma alışkanlıklarını geliştirmede etkili olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, cinsiyet ile enstrümantal motivasyon ve genel motivasyon arasında anlamlı bir ilişki olmadığını, ancak cinsiyet ile entegratif motivasyon arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Yaş ile enstrümantal motivasyon, yaş ile entegratif motivasyon, bölüm ve genel motivasyon arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Ancak, istihdam durumu ile enstrümantal motivasyon ve entegratif motivasyon arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Çalışma alışkanlıkları açısından, cinsiyet, yaş, bölüm ve istihdam durumu ile çalışma alışkanlıkları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Nitel aşamada, verilen cevaplar, İngilizce öğrenme amacına yönelik olarak, yurt dışında kullanmak ve profesyonel durumda İngilizce kullanmak gibi ana başlıklara ve İngilizce pratiği yapmaya dair genel etkinliklere ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Language education is one of the most stimulating tasks one has to handle. Personal factors and thoughts on how one learns a language are observed as important for academic mastery of the foreign language. The main goal is to examine the relationship between motivation and study habits along with the main reason for learning foreign languages. To this end, qualitative and quantitative methods were adopted. The participants included 102 Turkish adult EFL learners (49 males and 53 females) in Ankara city. Furthermore, 11 learners were chosen randomly to participate in the interview stage. The instruments included motivation questionnaire with 20 items developed by Wimolmas (2013) and the Palsan and Sharm Study Habits Inventory (PSSHI) established by Palsan and Sharm (1989) with 45 items. The data for qualitative phase was gathered by an open-ended semistructured interview developed by the researcher. The validity and reliability of the questionnaires were ensured. The data were evaluated by descriptive statistics, mean score and standard deviation, Pearson correlation coefficent, Step wise multiple regression, and t-test and F-test. The qualitative data was analyzed by content analysis method. The obtained results revealed that the main reason of taking language courses is to find a suitable/better job. The participants have high level of motivation and study habits. There is a significant relationship between the motivation and study habits. The findings exposed that both instrumental and integrative types of motivation are effective in developing the learners study habits. The findings showed that there is no significant relationship between gender and instrumental motivation and motivation in general. However, there is a significant relationship between gender and the integrative motivation. There exists no significant association concerning age and instrumental motivation, age and integrative motivation and major, employment and motivation in general. However, there exists a significant correlation between employment status and instrumental motivation and integrative motivation. Considering study habits there is no significant association concerning gender, age, major, and employment and study habits. In qualitative stage, the answers were categorized into main reasons, learning English for using abroad and English in professional situation and the information about general activities to practice English.