Momordıca charantıa l. (kudret narı) btkisinin kültür örneğinin elastaz ve lipoksijenaz inhibitör etkileri ve fitokimyasal analizi
Elastase and lipoxygenase inhibitory effects and phytochemical analysis of the culture sample of momordica charantia l. (bitter melon)
- Tez No: 918720
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ERDOĞAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, Samsun'da kültürü yapılan Momordica charantia L. (Cucurbitaceae) bitkisinin tohum, tohum kabuğu ve yapraklarından hareketle etanol ekstreleri hazırlanmış, 15-lipoksijenaz (15-LOX), elastaz ve tirozinaz (TYR) enzimlerine karşı inhibitör etkileri ELISA mikroplak yöntemi ile tayin edilmiştir. Referans olarak kullanılan baikalein (IC50: 80,17 ± 1,17 µg/mL) ile mukayese edildiğinde, en yüksek LOX inhibitör etkiyi M. charantia'nın yaprak ekstresi (IC50: 57,82 ± 2,04 μg/mL) ile 2. evre tohum kabuğu ekstresi (IC50: 49,93 ± 5,96 μg/mL) göstermiştir. Ekstreler elastaza karşı düşük inhibisyona (6,37 ± 0,88 - 12,39 ± 1,04 µg/mL) yol açmıştır. M. charantia'nın en yüksek LOX inhibisyonuna yol açan yaprak ekstresi ile 2. evre tohum kabuğu ekstresi, fenolik bileşenleri açısından sıvı kromatografi-kütle spektrometresi (LC-MS/MS) tekniği ile analiz edilmiştir. Ekstrelerde, kinik asit, fumarik asit, gallik asit, protokateşik asit, protokateşik aldehit, 4-hidroksi-benzoik asit, kafeik asit, vanilin, siringaldehit, p-kumarik asit, kumarin, salisilik asit, izokersitrin, genistin, kersetin, hesperetin ve luteolin varlığı tespit edilmiştir. Yaprak ekstresinde en yüksek miktarda bulunan fenolik bileşikler olarak izokersitrin (0,982 mg/g bitki), astragalin (0,258 mg/g bitki), rutin (0,248 mg/g bitki) ve nikotiflorin (0,184 mg/g bitki), 2. evre tohum kabuğu ekstresinde ise fumarik asit (14,164 mg/g bitki), kinik asit (1,993 mg/g bitki), vanilin (0,885 mg/g bitki) ve 4-hidroksi-benzoik asit (0,738 mg/g bitki) belirlenmiştir. Yaprak ekstresinin tersine, 2. evre tohum kabuğu ekstresinde daha az sayıda flavonoit teşhis edilmiş olup, miktarları da daha düşüktür. Bu tez, ülkemizde Samsun'da kültürü yapılan M. charantia'ya ait yaprak, tohum ve tohum kabuğu ekstrelerinin elastaz, TYR ve 15-LOX inhibitör etkilerini ve fenolik profilini inceleyen ilk çalışmayı teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ethanol extracts were prepared from the seeds, seed pods and leaves of Momordica charantia L. (Cucurbitaceae) cultivated in Samsun and their enzyme inhibitory effects against 15-lipoxygenase (15-LOX), elastase, and tyrosinase (TYR) were determined by ELISA microplate method. Compared to baicalein (IC50: 80.17 ± 1.17 µg/mL) used as a reference, the leaf extract of M. charantia (IC50: 57.82 ± 2.04 μg/mL) and the 2nd stage seed coat extract (IC50: 49.93 ± 5.96 μg/mL) showed the highest LOX inhibitory effect. The extracts caused low inhibition against elastase (6.37 ± 0.88 - 12.39 ± 1.04 µg/mL). The leaf extract of M. charantia, which caused the highest LOX inhibition, and the 2nd stage seed coat extract were analyzed for their phenolic constituents by liquid chromatography-mass spectrometry (LC-MS/MS) technique. Quinic acid, fumaric acid, gallic acid, protocatechuic acid, protocatechuic aldehyde, 4-hydroxy-benzoic acid, caffeic acid, vanillin, syringaldehyde, p-coumaric acid, coumarin, salicylic acid, isoquercitrin, genistin, quercetin, hesperetin, and luteolin were detected in the extracts. The phenolic compounds found in the highest amounts in the leaf extract were isoquercitrin (0.982 mg/g plant), astragalin (0.258 mg/g plant), rutin (0.248 mg/g plant) and nicotiflorin (0.184 mg/g plant), while the 2nd stage seed coat extract contained fumaric acid (14.164 mg/g plant), quinic acid (1.993 mg/g plant), vanillin (0.885 mg/g plant) and 4-hydroxy-benzoic acid (0.738 mg/g plant). In contrast to the leaf extract, fewer number of flavonoids were detected and their amounts were lower in the 2nd stage seed coat extract. This thesis is the first study to investigate the elastase, TYR, and 15-LOX inhibitory effects and phenolic profile of leaf, seed, and seed coat extracts of M. charantia cultivated in Samsun, Türkiye.